Google Aracı Otobüse Daldı – Google Aracından Şok Kaza

google car

Google’ın çılgın projelerinden biri olan sürücüsüz araçlar, şimdiye dek çeşitli kazalara karışmıştı ancak hiç kazaya sebebiyet vermemişti. BBC muhabirlerinden Dave Lee’in haberine göre Google, kazanın sebebini görüşmek için Kaliforniya Motorlu Araçlar Birimi ile toplantı yapacak.

 

Google’ın sürücüsüz otomobili 14 Şubat tarihinde saatte ortalama 3 km hızla seyir halindeyken, saatte 24 km hızla hareket giden bir otobüsün önüne kırdı.

 

Google aracının içinde olan kişinin, otobüsün yavaşlayacağını düşündüğü, bundan dolayı aracın otomatik sürücü sistemine müdahale bulunmadığı belirtildi.

 

Daha Fazlası


1 29

Otobüs duracak zannetti

Google yetkilileri tarafından yapılan yazılı açıklamada firma “Kazada kendilerinde hata olduğunu, test araçlarının gelen otobüsün duracağını zannettiğinden dolayı kazanın gerçekleştiğini ifade etti.

 

Google’ın sürücüsüz araçları Amerika genelinde bir milyon milden daha fazla mesafe kat etti ve şu ana dek sadece ‘hafif kazalar’ oldu.Yapılan bu kazalarda şimdiye kadar hep diğer sürücüler hatalı bulunmuştu.

 

Otomobillerin algoritmasında bazı düzenlemelerin yapıldığını ve sistemin geliştirildiğini açıklayan Google şu ifadelere yer verdi:

 

“Bundan sonra araçlarımız, otobüslerin ya da diğer büyük araçların kendilerine göre hareket etme olasılıklarının daha düşük olduğunu anlayacak ve ümit ediyoruz bunun gibi durumları ileride daha incelikli değerlendirecek.”

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri