Google 29 Şubat Doodle Nedir? Artık Yıl Nedir?

artik yil 29 subat

Google’ın belli önemli günlerde ana sayfasında yer verdiği Doodle’lara artık hepimiz alıştık. Özel günler için özel olarak hazırlanan Doodle, bu kez Artık Yıl’a (29 Şubat) yer verdi. 29 Şubat saat gece yarısı 00.00’dan itibaren anasayfadaki logosunu değiştiren Google hazırlamış olduğu Doodle ile günün anlam ve önemi kullanıcılarıyla paylaşmayı ihmal etmedi.

 

Artık Yıl (29 Şubat) Nedir?

Artık yıl, Miladî takvimde 365 değil de 366 günü bulunan yıl demektir. Bu fazladan olan gün (artık gün), normal şartlarda 28 gün olan şubat ayına 29 Şubat’ın eklenmesi ile ortaya çıkıyor. Dört senede bir yapılan bu uygulamanın sebebi Dünya’nın Güneş çevresinde dönme süresinin, Güneş’in aynı meridyenden iki defa geçişi arasındaki ortalama sürenin (gün) tam katı olmamasıdır. Bir astronomik sene ortalama 365,242 gün olmasına rağmen normal bir takvim yılı 365 gün olarak geçmektedir.

 

Artık yıl uygulaması ilk defa MS 46 yılında, Jülyen Takvimi’nde hayata geçirilmiştir.

Daha Fazlası


1 29

 

4 senede bir doğum günü kutluyor

Ülkemiz genelinde yaklaşık olarak 35 bin kişi, 4 yılda bir yaşanan 29 Şubat’ta doğmuşlardır ve bundan dolayı doğum günlerini 4 yılda bir kutlamaktadırlar.

 

2016 yılı, takvim yılının mevsimlerle ve dünyanın güneş  etrafında dönme süresiyle uyumlu olması açısından önemli olan ve 4 yılda bir gerçekleşen artık yıllardan birisine denk gelmiş durumda. Buna göre, artık yılın 2016’ya denk gelmesinden dolayı 2016 yılında şubat ayı 29 gün çekiyor. Artık yılda doğanlar, doğum günlerini 4 senede bir kutlamak zorunda kalıyor.

 

AA muhabirinin, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden ulaşmış olduğu bilgiye göre,  ülkemiz genelinde, nüfus aile kütüklerinde doğum günü 29 Şubat olan 35 bin 33 vatandaş bulunuyor. Bu kişilerden 18 bin 119’u erkek, 16 bin 914’ü kadınlar oluşturuyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri