Parmak İzi Sensörlerini Kandırmak Çocuk Oyuncağı

parmak-izi

Çinliler’in teknoloji dünyasında varlığını her geçen gün artırdığından kimsenin şüphesi yok. Şimdi de Çinliler parmak izi sensörü özelliğini geliştirdikleri sahte parmaklar ile devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

MWC 2016 Fuarı’nda uzun zamandan beri büyük bir heyecanla beklenen yepyeni cihazlar ve ürünlerin tanıtımları yapılarak kullanıcılarla buluşturulurken aynı zamanda yazılım ve güvenlik alanındaki gelişmeler de dikkat çekiyor.

Daha Fazlası


1 182

Güvenlik alanındaki en önemli gelişmelerden birine Çinli Vkansee firması imza attı. Bu firmanın geliştirmiş olduğu sahte parmak izi ile aslında parmak izi okuyucu özelliği olan telefonların kolaylıkla kandırılabileceğini ortaya koydu.

Vkansee firması, kilden ve oyun hamurundan yapmış olduğu sahte parmak izi ile akıllı telefonların kilitlerinin açılabildiği kanıtlandı. BBC tarafından yayınlanan habere göre sahte parmaklar, normal parmağa hiç benzemese bile bazı telefonlardaki düşük çözünürlükteki sensörleri kolayca kandırabiliyor.

Vkansee, aslında bu dikkat çeken icadını bir bakıma ne kadar başarılı sensörler geliştirdiğini göstermek amacıyla kullandığını söyleyebiliriz. Standart bir çözünürlüğün dört katı olan 2.000 dpi’lık yüksek çözünürlüğe sahip parmak izi tarayıcıları geliştiren Vkansee en gerçekçi sahte parmaklarla bile kendi geliştirmiş oldukları sensörleri kandırmanın neredeyse imkansız olduğunu gösterdi.

Elbette bir mobil cihaz üzerinden parmak izinizin kopyalanma işlemi son derece zorlu bir süreç istiyor. Ancak Vkansee’nin bu deneyi yine de telefonlardaki bu biyometrik teknolojilere duyulan güvenin de çok fazla abartılmaması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri