Google’a rekor ceza geldi

Google'a rekor ceza

Fransa Maliye Bakanlığının, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI merkezli bilişim şirketi Google’dan, geçmişten iştirak eden birikmiş vergi cezalarıyla beraber toplamında bir,6 milyar euro istek ettiği bildirildi.
Ekonomi gazetesi Echos, Bakanlığın, Google’dan geçmişten iştirak eden vergi borçları ve cezalarıyla beraber 6 milyar euro biriktigini  duyurdu.

Google‘un Fransa şubesinden yapılmış olan basın izahında ”şirketin çalışma gösterdiği tüm ülkelerde vergi kanunlarına uyumlu davranış sergiledigini” belirtilirken vergi cezasının ölçüsü konusuna ise değinilmedi.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li Google, Avrupa ülkelerinde vergi kaçırdığı suçlaması sebebinden uzunca zamandır AB Kogörevi’nun yakın takibinde bulunuyor.

Son olarak İngiliz hükümeti ile Google aralarında bu ülkede 2005 seneninden itibaren ödenmemiş vergi borçları için 130 milyon sterlin karşılığında bir mutabakat sağlanmıştı.

Daha Fazlası


1 182

Fransa Maliye Bakanı Michel Sapin ise bu ay en başında yaptığı bildiride, Google şirketi ile vergi borçlarının bir sürü pek meydana geldiği gerekçesiyle bir uzlaşmanın mevzubahis olmadığını bildirmişti.

AB ülkeleri, Google benzeri beynelmilel bir takım şirketleri bizzat topraklarında harika kar sağlamalarına nazaran, AB içerisinde bulunan legal boşlukları faydalanarak, firmanın ana merkezini şirket vergilerin ek olarak düşük meydana geldiği İrlanda, Lüksemburg benzeri ülkelerde göstererek ek olarak az vergi ödemekle suçluyor.

AB Komisyonunun, vergi kaçakçılığıyla uğraş için hazırladığı yepyeni vergi sistemi reform önerisi ile bir sürü uluslu kocaman firmaların vergi ödemekten kaçınmasının önlenmesi amaçlaniyor. AB Kogörevi, partner kaide olarak beynelmilel firmaların vergilerini çoğalış kar ettikleri yerde ödemesini talep ediyor.

AB Komisyonu Uyumlu Fiyat ve Mali İşlerden Sorumlulukları Olan Azasi Pierre Moscovici, geçtiğimiz ay tertip ettiği basın toplantısında, vergi kaçırılmasından ötürü her yıl 50 ile 70 milyar euro kaybettiklerini ifade ederek, “Bu tertip etmelerle bir sürü uluslu firmaların AB arasında iş yapan öbür minik şirketlerle benzer vergi şartlarına uyması imkanı sunulacak. Firmaların karlarını vergi cenneti deyim edilen yerlere götürmelerinin önüne geçilecek”ifadesini kullanmıştı.

Moscovici’ye yönelik tertip etmenin yasalaşması şeklinde, AB ülkelerinin şirketlerden aldıkları vergi ve karlarına ilişkili olarak veriler paylaşılarak, saydam bir vergi ortamı imkanı sunulacak.

Google, Amazon, Starbuck, Apple benzeri firmalar avantajlı vergi planlamalarından istifade ederek kocaman indirimler sağlıyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri