LG G5’i Sizler İçin İnceledik! LG G5’in Özellikleri ve Performansı

LG G5'i Sizler İçin İnceledik! LG G5'in Özellikleri ve Performansı
LG G5’i Sizler İçin İnceledik! LG G5’in Özellikleri ve Performansı

LG G5, bu sabah MWC 2016 alanında yapılan etkinlikte resmi olarak duyuruldu. LG, bu defa yepyeni amiral gemisinde tümüyle metal bir kasa kullanmayı seçim ederken, çıkartılabilir batarya ve microSD hafıza kartı yuvasından da vazgeçmemiş. Bu vaziyet epeyce önemli; çünkü Samsung geçtiğimiz sene Galaxy S6‘sı amaçlı her iki özellikten de vazgeçmek zorunda kalmıştı.

Teknik nitelikleri değerlendirmeden öncesinde, LG G5’in “magic slot“undan bahsetmekte fayda var. Kasanın aşağı bölümünde yer alan Magic Slot, hem bir pilin kasadan çıkmasını sağlıyor, hem bir de bir takım aksesuarların telefona eklenmesine imkan tanıyor. Bu sayede LG G5, bir nevi “modüler telefon” haline geliyor. Bununla Birlikte Ayrıca artık, bataryaya ulaşabilmek için telefonun arka kapağını çıkartmak gerekmiyor.

LG G5 Tasarım

LG G5, geçtiğimiz senenin amiral gemisi G4’e göre epeyce çeşitli bir tasarıma sahip. Bunu, elinize aldığınızda yarattığı hisle de anında fark edebiliyorsunuz. Bunda elbette ki en BÜYÜK hisse, kasanın tamamıyla metal olmasında ve hiçbir şekilde plastik kullanılmamasında yatıyor.

Daha Fazlası


1 182

Telefonu tek elle tutmak ve kullanmak, şaşırtıcı şekilde rahat. Ne var ki ekranın, belli bir süre küçüldüğünü de unutmamak gerekmektedir. geçtiğimiz senenin amiral gemisinde 5.5 ” ekran varken, LG G5’in ekranı 5.3 ” büyüklüğünde. Ekranın en üs bölümündeki bir seçeneğe varmak bile, tek elle olası. Ama eliniz küçük ise, bunda belli bir süre zorlanacağınız da bir gerçek.
LG, G5 ile ses ayar düğmelerini telefonun hemen yan bölümüne taşımış vaziyette. Bunun, sadık LG kullanıcıları amaçlı ilk bakışta gari,p görüneceği kesinlikle. Ne var ki kullanımda rastgele bir güçlük ya da kolaylık yaratmadığını kolay bir şekilde söyleyebiliriz. Arka kısımdaki düğme ise hem bir kuvvet düğmesi olarak, hem bir de parmak izi okuyucu olarak vazife inşa ediyor. Arka kısma parmak izi sensörü eklemeyi bir an önce V10 ile deneyen LG, G5 ile bir sürü daha epeyce başarılı bir iş çıkartmış. Düğmeye basmadan, yalnızca dokunmanız, telefonun kilidini açmanız amaçlı yeteri kadar oluyor.

Telefonun kulaklık girişi, üst kısıma yerleştirilmiş. Ne var ki Magic Slot sayesinde telefona bağlanabilen aksesuarlardan biri vaziyette olan 32-bit Hi-Fi DAC modülünü kullanırsanız, aşağı bölümde da bir kulaklık girişine sahip olabiliyorsunuz. Hoparlörlerin telefonun aşağı bölümünde olması ise, telefonu meblağken parmağınızla kapanmalarına sokak açabiliyor. Ön yüzde stereo hoparlörlerin bulunmasını, açıkçası daha çok seçim ederdik.
Telefonun aşağı bölümünde, USB-C konektörü yer alıyor. Bu da, elinizdeki microUSB kablolarını çoğalış çöpe atabileceğiniz manasına geliyor. Nedeni Ise G5’i bilgisayar’ye ya da şarj cihazına bağlarken, yalnızca USB-C kablosunu kullanabileceksiniz.

Telefon şuan için 4 çeşitli nitelik seçeneğine sahip: Gümüş, titan, pembe ve altın.

LG G5 Ekranı
Telefonun ekranı 5.3 ” büyüklükte ve quadHD çözünürlüğe sahip (554ppi). Buraya civarı merak veren bir detay yok. Ama ekranın hiç kapanmaması ve “always-on” adı verilen özel bir trend girmesi çeşitlilik yaratıyor. Bu sayede ekran daima açık kalıyor ve kullanıcısına saati, tarihi ve bildirimleri gösteriyor. LG’nin söylediğine göre, ekranın bu modda daima açık kalması, pilin bir saatte yalnızca yüzde 0.8 oranında daha çok kuvvet harcamasına sokak açıyor. İlk bakışta az benzeri görünse de, 24 saat bitiminde pilinizin yüzde 19.iki’sinin yalnızca bu özellik nedeni ile tükendiği gerçeğiyle karşılaşıyorsunuz. Bu yüzden, always-on moduna ne civarı gereksinim duyduğunuza, daha doğrusu pilinizi bunun amaçlı feda edip edemeyeceğinize kendiniz hüküm vermelisiniz.

LG G5’in ekranı, ilk izlenimlerime göre son derece parlak, tam olarak bir imaj sunuyor. Renkler de epeyce dinamik yaşanıyor. Ne var ki ekranın ciddi anlamda ne civarı epeyce başarılı meydana geldiğini tanımlamak amaçlı, naturel olarak detaylı testler yapmamız gerekecek ve bunun amaçlı belli bir süre beklemek zorundayız.

LG G5 Performansı

LG G5, ihtimal edildiği benzeri Qualcomm’un Snapdragon 820 işlemcisiyle geliyor ve bunu, 4 GB RAM ile destekliyor. Bu iki ayrıntının, 2016 seneyin amiral gemileri amaçlı olmazsa olmaz oldukları bir gerçek.

32 GB dahili depolama alanına sahip vaziyette olan G5, microsSD hafıza kartı desteğiyle iki TB daha depolama alanına kavuşabiliyor. Android 6.0 Marshmallow’u çalıştıran telefonun performansı, ilk denemelerimizde epeyce fazla yüksek göründü. Takılmalar, gecikmeler… Hiçbirini G5’i kısa zaman de olsa, kullanırken karşımıza çıkmadı.

Tabii ki gerçek performansı, telefon test merkezimize ulaştığında ve benchmark testlerini gerçekleştirdiğimizde öğreneceğiz. Ama şimdiden şunu söylemek mümkün; LG G5, standart bir mobil cihaz kullanıcısını huzursuz edecek en ufak bir performans eksikliğine sahip değil.
LG G5 Kamerası
LG’nin G serisi amiral gemilerinin kameraları daima yenilikçi ve alıcı olmuştur. Farksız vaziyet, G5 amaçlı de geçerli. Koreli dev, bu defa telefonuna iki çeşitli arka kamera yerleştirmiş. 16 megapiksellik kamera fazla yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmenize imkan tanırken, 8 megapiksellik iki. kamera ise 135 derece benzeri fazla yüksek bir açıyla fotoğraf çekmenizi sağlıyor. İnsan gözünün fikir açısının en çok 124 derece meydana geldiğini düşünürseniz, kameranın marifetini daha iyi anlayacaksınız. Ön kamera da 8 megapiksel çözünürlüğe sahip fakat bu defa, geniş açı söz konusu değil.

Kısa süreli kullanımımızda yaptığımız birden çok iç mekan çebir takım, son derece tam olarak ve kaliteli görünüysilahlı güç. Ne var ki telefonun dış mekan performansını deneme imkanımız olmadı. Tekrardan de LG G5‘in, kamerasıyla ön plana çıkan bir telefon olacağı kesinlikle benzeri yaşanıyor.

Aksesuarlar
Telefonun Magic Slot‘u sayesinde bağlanan ilk aksesuar, LG Cam Plus ismini taşıyor. Bu minik kamera aksesuarı, telefonun arka kısmını, yarısına civarı dolduruyor. Bunun hediyesi ise, iki evreli bir denklanşöre sahip olmanız. Fotoğraf çekimini daha eğlenceli ve bilinçli duruma getirdiği kesinlikle ama, yalnızca bunun amaçlı telefonunuzun arka bölümüne bir çıkıntı eklemek ister misiniz; işte orası tartışılabilir.

Aynı vaziyet, Hi-Fi Plus adı verilen iki. Magic Slot aksesuarı amaçlı de geçerli. Aksesuar, taşınabilir bir Hi-Fi dijitalden analoga çevirici olarak vazife inşa ediyor. Bang&Olufsen desteği ile geliştirilen aksesuar, aslında V10’da da bulunuysilahlı güç. Ne var ki telefonun içerisine dahil edilmişti ve çıkıntı yaratmıysilahlı güç. Cam Plus civarı kaba görünmese de, Hi-Fi Plus’ın da kullanıcıyı huzursuz edecek bir görüntüye ne amaçla olduğu bizce bir gerçek.

LG, bu aksesuarlara “Friends -Arkadaşlar” ismini veriyor. Ne var ki bu “arkadaşlar” amaçlı para harcamak isteyip istemeyeceğiniz belli bir süre tartışmalı.

İlk kararımız
LG G4-LG G5
LG G5 sade bir görünüme ve altında yatan alıcı özelliklere sahip. Üstelik telefonu, Nexus 5X’in metal kasalı, kocaman bir kardeşi olarak tanımlamak bile olası. Bu aslında son derece normal; Nexus 5X de LG imzasını taşımaktaydı.

Donanımsal nitelikleri ile gerçek bir amiral gemisi meydana geldiğini kanıtlayan LG G5’in başarısı, belli bir süre da artık izah etmeyen fiyat etiketine bağlı benzeri yaşanıyor. Ama şurası bir gerçek; LG, G5 ile G4’te yapamadığını yapmış; çeşitli bir telefonu karşımıza çıkartmayı başarmış.

LG G5 İnceleme Videosu

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri