İnternet Kullanımında 13 Altın Kural ! Okuyun

Daha Fazlası


1 85

İnternet Kullanımında 13 Altın Kural ! Okuyun

Lütfen bu yazıyı dikkatlice okuyunuz.Hem aileler hemde sizler bundan dolayı fazlaca bereketli sıhhatli bir mevzuya değinicem..!

Sömestri tatilinde web kullanması hikayesinde velileri uyaran Telekomünikasyon İletişim Başkanı Şimşek, bu mevzuda 13 altın kaide sıraladı. Mevzuya ait açıklamalar icra eden Şimşek, sömestri tatilinin, öğrenciler için hem dinlenme bununla beraber eğlenme anlamına geldiğini belirtti. Şimşek, tatilin bununla beraber dersler dolayısıyla pek fazla zaman ayrılamayan toplumsal aktiviteleri gerçekleştirmeye de olanak tanıdığını kaydetti.

Her dinlence yeterince boş zaman anlamına geldiği için evlatların boş vakitlerini iyi mi değerlendirecekleri hikayesinde başta aileler olmak suretiyle amme kurumları, sivil camia ve medyaya tekrar mühim görevler düştüğüne işaret eden Şimşek, Bu sebeple evlatların doğru yönlendirilmesi, eğitici ve eğlendirici programlar geliştirilmesi ve katılımın teşvik edilmesi benzer biçimde adımlar hep birlikte atılmalıdır. Dinlence denince ilk akla gelen İnternet kullanması mevzusuna ek olarak dikkat çekilmesi gerekmektedir diye konuştu.

Çocuklar ve gençlerin kendilerini bekleyen tehlikeleri ve riskleri anlamaları halinde kendilerini koruyacak seçimleri yapabileceklerini anlatım eden Şimşek, bu biçimde internetten en üst düzeyde fayda sağlayabileceklerini belirtti.13 Altın KuralŞimşek, dikkate katılması ihtiyaç duyulan 13 altın kuralı da şu şekilde sıraladı:
1. İnternet hayatınızın tüm bunlar değil, yalnız bir parçası olsun. Oldukça fazla zamanınızı çalmasına izin vermeyin.

2. İnterneti ailelerinize ve arkadaşlarınıza değişmeyin.Aileleriniz ön koltukta, internet ise arka koltukta otursun.

3. İnternette her informasyon doğru olmayabilir. İnternette kazandığınız bilgiyi minimum 3 kaynaktan deneyin. Ödevinizde kullanıyorsanız kaynağını belirtin

4. İnternet ortamındaki parasız teklifler büyük olasılıkla reel değildir. Tanımadığınız birey size niçin parasız bir şey öneri etsin ki.

5. Adınız, okulunuz, adresiniz, telefon numaranız, aile bireylerinizin ismi vb. benzer biçimde şahsi bilgilerinizi paylaşmayın. Paylaşılan ufak benzer biçimde gözüken bilgiler, büyük zararlara sebep olabilir.

6. İnternet ortamında paylaşacağınız resminiz, size ilişik video benzer biçimde paylaşımları ilkin düşünün, sonrasında paylaşın. Paylaştıklarınız sizin yahut sevdiklerinizin üzülmesine sebep olmasın.

7. Şifreleriniz kuvvetli olsun. Adınızı ve doğum tarihinizi, ard arda gelen kelimeleri ve rakamları gizyazı olarak belirlemeyin. Anlamlı bir cümle kurun ve o cümlenin kelimelerinden seçtiğiniz minimum 8 karakterden oluşan şifreler oluşturun

8. İyi ve nazik bir kullanıcı olmaya çalışın. Reel hayatta Selam dediğiniz arkadaşınıza web ortamında ”mrb” değil, tekrar selam deyin. Tamam derken ”Ok.” yahut ”Tmm” yerine tekrar tamam deyin.

9. Reel hayatta yüzüne söylemeyeceğiniz ifadeleri web ortamında da söylemeyin.

10. Reel hayatta olduğu benzer biçimde, web ortamında da tanımadıklarınızı dost edinmeyin.

11. İnternet ortamında tanımadıklarınıza yanıt vermeyin, tekliflerini reddedin, size gönderdikleri mesajları açmadan silin

12. İnternet ortamında sizi rahatsız edenleri, sizi rahatsız etme edenleri ailelerinize açıklayın. Ailelerinizle beraber emniyete yahut savcılığa ihbarında bulunun

13. İnternetin zararı olan içeriklerinden korunmak için tamamıyla parasız olan Güvenli İnternet Hizmetinden ailelerinizi haberdar edin.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri