Android Nedir?

Android Nedir?
Android Nedir?
Daha Fazlası


1 18

Android Nedir?

Dünya’nın en çok kullanılan işletim sistemi olan Android hakkında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? veya Android hakkında eksik bir bilginiz mi bulunuyor? Android’in nasıl çalıştığını, Android’in nasıl bir yapıya sahip olduğunu mu öğrenmek istiyorsunuz? Gelin sizlerle beraber Android hakkında olan tüm bilgileri paylaşalım ve işte sizlere Android nedir? adlı yazımız..

Yukarıda da dediğimiz gibi Android şuanda dünya’nın en çok kullanılan mobil işletim sistemidir. İlk olarak İran’lı bir vatandaşın ortaya çıkarmasıyla çıkmıştır yani İran’lı bir vatandaş bu projeyi ortaya atar fakat destek bulamaz daha sonra bu projesini büyük firmalara anlatarak satışını gerçekleştirir. Şuanda herşeyin sahibi olan Google, Android’in de sahibidir. Google, Android’i aldıktan sonra bir çok kez geliştirmiş ve bünyesine bir çok mobil sektörün liderini eklemiştir, örneğin; ”Samsung, LG, Sony” bu markaların hepsi şuanda Android işletim sisteminin lisansıyla çalışıyor. Diğer bir yandan Android’in kendisine özel bir uygulama mağazası bulunuyor ve bu uygulama mağazasının adı; ”Google Play Store”, bu uygulama mağazasının içerisinde eğitim, finans, oyun, kitap, dergi gibi kategorileri gezerek istediğiniz mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirebilirsiniz. Android’in en ezeli rakibi; ”iOs’tur.” yani Apple!

Piyasada bir çok android işletim sistemine sahip akıllı telefon bulabilirsiniz fakat bu android sektörünün lideri; ”Samsung’tur.” 500 ₺’e android işletim sistemine sahip akıllı telefonda bulunuyor, 3 bin ₺’e de android işletim sistemli akıllı telefon bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri