Sivil Havacılıktan Drone’lara Düzenleme

drone-yasa
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgeye göre insansız hava araçları ve drone’lar bundan sonra kayıt altında tutulacak.
25 kilogramın üstündeki İHA’lar için tescil işlemi yapılacak, 25 kiloya kadar olanlar ise kayıt yaptırılacak. Böylelikle havada uçan drone’ların kime ait olduğu bilinecek. Ülkemizde çoğunluğu 25 kilodan az olan 4 bin civarında İHA olduğu düşünülüyor.

 

Daha Fazlası


1 182

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından düzenlenen yeni talimatla birlikte insansız hava araçlarının (İHA) kullanılması ile ilgili yepyeni bir döneme girilecek. İHA kullanımının sıklaşması ve bu alandaki teknolojinin hızla gelişmesi mevzuat değişikliğine gidilmesini zorunlu hale getirdi.

 

Genel müdürlük, kısa süre önce Türk hava sahasında işletim amaçlı ya da kullanmak için uçacak sivil İHA sistemlerinin operasyonlarını, sistemleri kullanacak bireylerin sahip olması gereken nitelikleri, İHA’ların uçuşa uygunluklarına dair hususları ve İHA operasyonları esnasında verilecek hava trafik hizmetleriyle bağlantılı olarak usul ve esasları belirlemek üzere İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat Taslağı düzenledi.
Düzenlenen tasarıya göre, Türkiye’ye giriş yapan İHA’lar kilogram sınırlamasına bakılmaksızın kayıt altına alınacak. 25 kilonun altında olan İHA’lar için kayıt, 25 kilonun üstünde olan İHA’lar için tescil işlemi yapılması zorunlu olacak. Amerika’da benzer şekilde İHA’lar elektronik kayıt sistemiyle kayıt altına alınmış olacak. Böylelikle İHA’ları kötü niyetli kullanılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri