Bu bölgede çıkan sivilceye kesinlikle dokunmayın

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, yüzde çıkan sivilceleri sıkmayın, ovalamayın ve patlatmayın önerisinde bulunmuş oldu. Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek, şu şekilde konuştu:

Bu bölgede çıkan sivilceye kesinlikle dokunmayın
Bu bölgede çıkan sivilceye kesinlikle dokunmayın
Daha Fazlası


1 46

Yüzünüzle devamlı temas alışkanlığınız var ise burun ve dudak kıllarını cımbızla aldığınız, cildinizde oyuk açtığınız ya da sivilceleri patlattığınız her sefer, oluşan yaralarda bakterilerin toplanması ve ölüm üçgenindeki kan dolaşımına karışmasına sebep olur. Sivilcelerden kurtulmak için A vitamininin mühim görevi vardır sadece ne olursa olsun hekim kontrolünde alınmalıdır.

Yine çinko da cilt sağlığı açısından önemlidir. Bilhassa erişkinlik çağlarında akne sıkıntısının, çoğunlukla yaşanmasının en mühim sebebi bu zamanda vücuttaki çinko miktarı düzeyi en alt seviyededir. Çinko minerali içinde ne olduğu yüksek olan kabuklu deniz ürünleri, et, tavuk, balık benzer biçimde besinlerin tüketilmesinde yarar vardır. Bir türlü kurtulamadığınız sivilce ve aknelerinizle alakalı kesinlikle bir dermatoloji uzmanına danışmanızda yarar var.”

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri