WiFi’a artık daha hızlı bağlanacaksınız

Çok daha süratli ve sorunsuz kablosuz internet için tarihi bir adım daha atıldı. Duvarları dahi kolayca aşabilecek yeni WiFi standardı 802.11ah “HaLow” ile bakın hayatımızda neler değişecek?

Kablosuz ağ bağlantıları için standart oluşturmakla sorumlu Wi-Fi Alliance (Wi-Fi İttifakı), yeni 802.11ah Wi-Fi standardının detaylarını duyurdu.

Daha Fazlası


1 85

“HaLow” isimli yeni standart, sayısı giderek artan “Nesnelerin İnterneti” (IoT) cihazlarının router’ınızla bağlantısını kolaylaştıracak. HaLow uyumlu cihazlar, frekansı 900Mhz bandına düşürecek. Bandın daha aşağıda yer alması, 2,4GHz standardının menzilinin iki katına çıkması ve sinyalin duvarlardan, odalardan ve Wi-Fi bağlantısına engel olan diğer nesnelerden daha basit geçeceği anlamına geliyor.

HaLow destekli cihazlar, 2,4GHz ve 5GHz bantlarında da çalışabilecek, böylece mevcut Wi-Fi cihazlarını destekleyecekler. 1GHz’nin altında emek harcaması HaLow’un daha azca enerji tüketmesini sağladığından, onu sensörlerde ve giyilebilir cihazlarda daha sık görebiliriz.

Yeni standardın fazlaca yakında bütün dünyada geçerli olması umut ediliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri