Zuckerberg’in yeni hedefi 2016 da yapay zeka’ üretmek

Daha Fazlası


1 182

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kendi hesabından meydana getirdiği açıklamada 2016’da yapmak istediklerinin içinde kendisine çocuk bakımı ve ev işleri hikayesinde destek olacak bir yapay zeka üretmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Zuckerberg'in yeni hedefi 2016 da yapay zeka' üretmek
Zuckerberg’in yeni hedefi 2016 da yapay zeka’ üretmek

Zuckerberg, yapay zeka teknolojisiyle evdeki müzikten fer ve sıcaklık sistemine kadar herşeyi ‘sesini tanıtarak’ denetim etmeyi hedeflediğini söylüyor.

Facebook’un kurucusu, kendisine hususi bu yazılımın tasarlanmasının keyifli bir edinim olacağını belirtirken, ”Kişisel asistanıma, kapıyı çaldıklarında arkadaşlarımı yüzlerinden tanıyarak kapıyı açmasını öğreteceğim. Ayrıca yapay zekayı Max’in yanında olmadığım süre odada neler olup bittiği hikayesinde beni bilgilendirmesini sağlayacak biçimde eğiteceğim” dedi.

Zuckerberg'in yeni hedefik

Facebook, halihazırda mesajlaşma aplikasyonu messenger için destek yaratmayı hedefleyen bir yapay zeka üretim sürecinde.

Iron Man (Demir Adam) filmindeki ‘uşak’ Jarvis karakterinden esin aldığını söyleyen Zuckerberg, ”Kişisel asistanıma eve gelen misafirleri yüzüne bakarak onları iyi mi tanıyacağını öğreteceğim. Ayrıca ben yokken Max’ın (kızı) odasinda neler olup bittiğini de bana bildirecek” dedi.

Gelişmeleri sene süresince paylaşacağını belirten Zuckerberg, kızı doğduktan sonrasında, ”insanlığın potansiyelinin daha ileri seviyelere taşınabilmesi için” Facebook’ta kendisi ve eşinin hisselerinin Zuckerberg – Chan Vakfı’na bağışlayacaklarını söylemişti.

Zuckerberg‘in geçmişte kendisi için belirlediği yeni sene hedefleri içinde Mandarin’ce konuşmayı öğrenmek, ayda 2 kitap okumak ve her gün yeni bir adamla tanışmak da var.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri