Mısır’da Facebook’a Sınırlama Geldi

free basic facebook

Dünya genelinde milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan Facebook, dünyanın farklı ülkelerinde ilginç bilgilerle gündeme gelmeye devam  ediyor. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’daki düzenleyiciler ülkede Facebook tarafından ücretsiz olarak sunulan Free Basics isimli internet hizmetini bitirdiğini açıklamıştı.

 

Bugünlerde ise Mısır’da da aynı uygulama hayata geçiyor. Associated Press, sosyal ağın yaklaşık iki ay önce Etisalat Mısır adı altında başlattığı programın bugünden geçerli olmak üzere kapatıldığı açıklandı. AP aracılığıyla açıklamada bulunan Facebook, geçmiş yıllarda hiç internet kullanmamış 1 milyon kişiyi internete bağlanmasını sağlayan projenin bundan böyle Mısır’da kullanılamayacak olmasının kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını, sorunun kısa süre içinde çözüme kavuşturulmasını umduklarını ifade etti.

Daha Fazlası


1 22

 

Programın hangi sebeple durdurulduğu ile ilgili şimdilik net bir bilgi bulunmuyor. Konuyla ilgili şimdilik ne Etisalat ne de Mısırlı yetkililerden herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak çevrimiçi sağlık, eğitim ve ekonomi ile ilgili bilgilere bedava erişim sağlamasına rağmen Internet.org girişimi de eleştirilerden kendi üzerine düşen payı almış gibi görünüyor.

 

Örnek verecek olursak Hindistan’da, düzenleyiciler Free Basics programının belli taşıyıcılar, servisler ve web sitelerini tolerans göstererek tarafsızlık şartlarını bozduğunu iddia ediyorlar. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ise yapılan eleştirilere katılmadığını, programın tarafsızlığa aykırı bir tarafının bulunmadığını her fırsatta belirtiyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri