E-Mağaza Nasıl Açılır..?

E-Mağaza Nasıl Açılır? Nasıl Kar Edersiniz..!

 

E-Mağaza Nasıl Açılır..
Daha Fazlası


1 17

Evet Arkadaşlar e-ticaret iyi mi açılır,Neler gerek ve iyi mi kar edilir Bu mevzuda detayları Paylaşmak İstedim sizlerle..!

E-Mağaza Nasıl Açılır?

Evvela bir e-pazar yeri ile anlaşarak, dükkan kiralamalı yahut kendi e-ticaret paketinizi almalısınız. Şirketiniz vergi mükellefi olmalı ve sattığı mamüller için satmaca kesebilmeli. Sattığınız mamüller kanuna ve ahlaka müsait olmalı. Tüketici Kanununa müsait davranmalısınız. Kredi kartı ile satış için bankanızdan Sanal POS edinmelisiniz. Kredi kartı güvenliği için SSL sertifikanız olmalı (Bu mevzuda e-ticaret sisteminizi edindiğiniz yer size destek olacaktır.). Açacağınız e-­mağazada ise temel olarak şunlar bulunmalı: Ürünlerinize ilişik bilgiler (resimleri, tutarları, özellikleri), satın alan yardımcı detayları (sıkça sorulan sorular, ürün şikayeti iletme, satın alan anketleri), var ise, promosyon detayları vb.

E-Mağazada Nasıl Kar Edersiniz?
Bütün bu aşamaları geçip mağazanızı açmaya hazırsanız, sıra geldi satış oluşturmaya. Şayet mağazanızın fazlaca kar etmesini istiyorsanız, şunlara dikkat etmenizde yarar var: İlgi cazibeli olmalı, e-­mağazanızı ötekilerden farklılaştırmalısınız. İyi bir ürün ve satış stratejisi izlemelisiniz. Özellikli ürünlerinizi, kolayca bulunabilecek kategorilere bölerek ön plana çıkartmalısınız. Vitrininize koyacağınız mamüllerin fotoğraflan kaliteli Yalnız azca hacimli olmalı, Bu sebeple, yüksek çözünürlükteki resimler potansiyel alıcılarınızın bilgisayarında görülemeyebilir. Mağazanız, basit gezilebilir olmalı. Gezmek isteyenlerin önüne, “sitenize kayıt olma zorunluluğu”, uzun ve bıktırıcı boşluklarla dolu informasyon formları vb. çıkartmayın.

Verdiğiniz servisleri ön plana çıkartın. Alınan ürünleri süratli teslim etmek ve bunu vurgulayarak söylemek müşteriler üstünde iyi tesir bırakır. Bir e-posta iletişim adresi bağlantısını kesinlikle ana sayfanıza (dükkanınızın girişine/vitrinine) koyun. Bu yolla, laf gelimi, ziyaretçilerin, ürünleriniz ile alakalı fikirlerini sorabilirsiniz. Ana sayfanızda “favori ürünlerinizi öne çıkararak” süratli alışverişi yüreklendirin. Müşterilerinize ayrıntılı arama opsiyonları ile aradıklarına süratli ulaşmalarını sağlayın. Hususi günlerde indirimler ve promosyonlar verin.

Sitenizi arama motorlarına kaydettirin. Arama motorları, internet sayfalarını içlerinde kullanılan kelimelere nazaran indeksliyor. O yüzden, anahtar kelimeleri dikkatli kura çekmek, arama icra eden müşterilerin e-mağazanızı bulmalarını kolaylaştırır. Ayrıca, satışını yaptığınız ürünleri, firma ismi benzer biçimde belirten kelimeleri metin içerisinde de belli aralıklarla kullanın. Fiyatların olası olmasıyla birlikte ucuz bulunmasına dikkat edin. Şundan dolayı web üstünden alışveriş icra eden müşterileriniz bu kanalı süratli ve ucuz olduğundan tercih ediyor. Web maliyetlerini düşüren bir kanal olduğundan, ürünlerinizi, piyasadan daha ucuza satıp aynı kan elde edebilirsiniz. Sergilediğiniz ürünleri, tıpkı bir mağazanın vitrinini yenilemesi benzer biçimde tertipli olarak yenileyin. Sitenize gelen bir ziyaretçi, bir kaç gün öncesine nazaran farklılıklar bulursa, sizi daha yakından takip etmeye başlayacaktır.

E- mağazanızın adını, internet adresini yazışmalarınızda, kartvizitinizde kullanarak tanıtımını yapabilirsiniz. Yaptığınız satışlar ondan sonra kargo paketinin üstüne, mağazanızın tanıtıcı (URL, amblem vb.) etiket kullanabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri