2016 Zamlı Memur Maaşları

Daha Fazlası


1 4

2016’da memur maaşlarına ne kadar zam olacak? Yeni yılda memur maaşları ne kadar yükselecek?

2016 zamlı memur maaşları

2016 yılına sayılı gün kala milyonlarca memur, memur zam oranları ve memur maaşı miktarı konusunu araştırmaya başladı. Seçimler arkasından asgari ücret mevzusu şeklinde işyar maaşı zamları hikayesinde da atılacak adımlar, merakla takip ediliyor. 2016’da memur maaşlarına ne kadar zam olacak? Yeni yılda memur maaşları ne kadar yükselecek? benzer biçimde sorulara cevap aranıyordu. Daha ilkin 2016-2017 memur maaşları zam oranlarını açıklayan Emek verme ve Sosyal Emniyet Bakanı Faruk Çelik, memurlarla alakalı yapılacak birtakım yeni düzenlemelerle alakalı yeni açıklamalarda bulunmuş oldu.

Çelik’in memur maaşı düzenlemeleri ile alakalı verdiği bilgilere nazaran; Bu toplu kontrat ile 2005 yılından sonrasında göreve süregelen çalışanlara ilave bir aşama verildi, öğretmenlere aylık brüt 98 TL‘ye kadar 2017 senesinde ise; 140 TL‘ye kadar nöbet tutarı ödenecek, hafta sonu sınavda vazife icra eden öğretmenlerin tutarı 58 TL’den 132 TL’ye çıkarıldı, sıhhat kurumlarında çalışan esenlik çalışanının taban ücret payı artırıldı.

Mesela bir hemşireye meydana getirilen rotatif ana para ödemesi 180 TL arttı, başta sıhhat mensubu olmak suretiyle fiili hizmet zammı talebi için bir bilim kurulu oluşturulacak. Bilim kurulu çalışmalarını 2016’da tamamlayacak, 4C kapmasında çalışan işgören benzer biçimde çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal tertip kadro için emek verme yapılacak. 4c’lilere 150 TL ek ödeme yapılacak, yurt dışı teşkilatta çalışanlara aile yardımı yapılacak, mimar mühendis koruma güvenliği ücretlerinde ilave artış, cuma günleri yakarma tatili emek vermesi yapılacak, tapu dairelerinde yoğun olarak çalışanlara fazla emek verme tutarı verilecek.

Geçtiğimiz günlerde işgören maaşı zamlarının 2016 için 6+5, 2017 için ise yüzde 3+4 olarak belirlendiğini açıklayan Faruk Çelik, şunları söylemişti: Emek verme ve Sosyal Emniyet Bakanı Faruk Çelik açıklamasında, “Zorlu bir süreçten sonrasında anlaşmaya varılması memnuniyet verici. 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayda yüzde 5 olmak suretiyle kümülatif yüzde 11.3 olacak. 2017 için ise ilk 6 ay için yüzde 3 ikinci 6 ay için de yüzde 4 zam yapılacak. Ayrıca enflasyonun maaş artışını aşması niteliğinde ayrım amme çalışanlarına ödenecek. Eylül ayından geçerli olmak suretiyle işgören emeklimizin tazminatlarındaki tertip ile memur aylıklarında 100 TL artış sağlanacak.” dedi.

Memur maaşı zamlarının belli olmasından sonrasında meydana getirilen konfederasyonun hesaplamasına gore; yeni işyar maaşı zam oranıyla işe yeni giren birinin maaşı toplumsal yardımlarla ocak ayında 2 bin 151 TL’ye Temmuz’da 2 bin 259 TL’ye yükselecek. 16 senelik bir öğretmen ise ocak ayında 2 bin 860 TL, Temmuz’dan sonrasında ise 3 bin 4 TL’ye yükselecek. 16 senelik bir pratisyen tabibin maaşı 4 bin 62 TL’den, ocak ayında 4 bin 306 TL’ye; Temmuz’da da 4 bin 521 TL’ye çıkacak. Türkiye Kamu-Sen Arge merkezinin çalışmasına nazaran aynı dönemlerde Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşı da 8 bin 712 TL’ye kadar yükselebilecek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri