12 bin 500 öğretmen kadrosu TBMM’den geçti

TBMM Genel Kurulu’nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edildi.

12 bin 500 öğretmen kadrosu TBMM'den geçti
12 bin 500 öğretmen kadrosu TBMM’den geçti

TBMM Genel Kurulu’nda, 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdasını da içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

Kanuna bakılırsa, er, erbaş, Kıbrıs’a giden askerler ile askeri öğrencilerin harçlıkları artılıyor.

Er ve erbaşlar ile Kıbrıs’a giden askerlerin harçlıklarının hesaplanmasında esas alınan gösterge sayıları yüzde 100 artırıldı. Buna nazaran, 38 TL alan erler 76 TL, 43 TL alan onbaşılar 86 TL, 49 TL alan çavuşlar 97 TL alacak.

Askeri öğrencilerin harçlıkları da artırılacak. Askeri öğrencilerin harçlıklarının hesaplanmasında, “teğmen rütbesinin birinci aşama brüt aylığı” yerine, “6528 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı kararı bulunacak meblağ” esas alınacak.

Daha Fazlası


1 4

2003 öncesi ve sonrası göreve başlamış olan astsubayların başlangıç aşama kademeleri ile öğrenim seviyelerine bağlı olarak meydana getirilen intibak işlemlerinde paralellik sağlanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) sözleşmeli olarak istihdam edilen erbaş ve erlerin brüt asgari ücret esas alınarak belirlenen maaşları, subay, astsubay ve uzman erbaşlar dahil TSK’daki kamu görevlileri benzer biçimde işyar aylık katsayısı esas alınarak belirlenecek.

Kanuna bakılırsa, devlet üniversitelerindeki öğretim üyelerinde emeklilik yaşlarının 72 bulunmasına yönelik düzen 1 sene uzatılarak,  31 Aralık 2016’ya kadar geçerli olacak.

Hazine’ye ya da DSİ’ye ilişkin deniz, iç sular ve karada yapılacak su ürünleri üretim tesislerinde ya da su ürünleri yetiştiriciliği yatırımlarında gereksinim duyulan su ve su alanlarıyla deniz ve iç sulardaki su ürünleri istihsal hakkının kira teknik şartları, süreleri ve senelik bedellerinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenme süresi 1 Ocak 2017’ye kadar uzatılacak.

Vakıflar, burs vermek için 31 Aralık 2016’ya kadar bağış alabilecek.

Kamu İhale Kanunu’nun, hizmet alımlarında ihale öncesi alakalı kurumlardan müsait görüş katılması ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımlarıyla alakalı sözleşmelerin uygulanması sürecinde yer edinen görevlilerin sorumlulukları ve bunlar hakkında yönetimsel yaptırımları düzenleyen maddesinin alakalı fıkrasının bu sene sonucunda dolacak olan yürürlük zamanı, 30 Haziran 2016’ya kadar uzatılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’na 12 bin 500 öğretmen kadrosu ihdas edilecek.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri