RAM sürücüsü, SSD’den hızlımı dır?

RAM’inizin bir kısmını reel sürücüye dönüştürerek SSD’lerin hızını geçebilirsiniz! İşte bunun yolu

RAM sürücüsünün yararları

RAM sürücüsü, SSD'den hızlımı dır
RAM sürücüsü, SSD’den hızlımı dır
Daha Fazlası


1 22

Daha süratli okuma ve yazma: RAM sürücülerinin hızı, normal sabit disklere ve SSD’lere gore birkaç kat daha hızlıdır. MacBook Air’de XBench ile meydana getirilen bir deneme, RAM sürücüsünün SSD’ye gore 4,5 kat daha süratli yazdığını; 6,3 kat daha süratli okuduğunu gösteriyor.

Videolarla, büyük Photoshop dosyalarıyla çalışırken dosyalarınızı RAM sürücüsüne taşırsanız, performans farkını derhal hissedeceksiniz. RAM’in durağan(durgun) diskler şeklinde kısıtlı okuma/yazma döngüsüne haiz olmaması ise bir başka avantaj olarak sayılabilir.

Daha iyi emniyet: RAM sürücülerin içinde ne olduğu, elektrik kesintisi yahut sisteminizi kapatmanız halinde tamamen silinir ve bu vaziyet, mühim bir dezavantaj oluşturabilir. Ancak tatbik önbelleklerini (örnek olarak tarayıcı önbelleği) ve öteki duyarlı verileri RAM disk üstüne kaydederseniz, sisteminiz kapandığında bu dosyaların silinmesi size ek emniyet sağlayabilir.

Bununla beraber tatbik önbelleğini RAM sürücüsüne taşımanın iyi bir şey bulunduğunu söylemiyoruz. Modern işletim sistemleri önbellek verilerini aslına bakarsanız RAM içinde tutuyorlar ve boş RAM’ gereksinim olduğunda bu önbelleği temizleyebiliyorlar. RAM sürücüsünde ise işletim sisteminin önbelleği temizleyerek RAM’i genişletmek benzer biçimde bir şansı olmayacaktır.

Yavaş bir sabit diskiniz var ise, geçici bir çözüm olarak RAM sürücüsünden faydalanabilirsiniz. Ancak uzun solukta SSD’ye geçmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. En büyük faydayı büyük dosyalarla çalışıyorsanız görmüş olacaksınız. Muazzam bir RAM’iniz var ise, yavaş yüklenen oyunları RAM sürücüsüne yüklemeyi de deneyebilirsiniz.

[mks_button size=”small” title=”İndirin: RAM Disk for Windows” style=”squared” url=”https://www.softperfect.com/products/ramdisk/” target=”_blank” bg_color=”#1e73be” txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=””]

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri