En Uygun Monitör Nasıl Seçilir

Yeni bir bilgisayar toplarken, genel anlamda bir öncelik sıralaması yapılır ve monitör bu listenin sonlarında yer bulur. Ama monitörler de öteki donanım parçaları şeklinde ehemmiyet görmeli; sonuçta gün boyu ona bakıp duracaksınız. Bu yüzden birazcık daha dikkat gerektirir. İşte doğru ekranı seçmenin taktikleri. En uygun ekran iyi mi seçilir?

En Uygun Monitör Nasıl Seçilir
En Uygun Monitör Nasıl Seçilir
Daha Fazlası


1 22

En Uygun Monitör Nasıl Seçilir

Boyut ve Çözünürlük

Aklınızda monitör boyutuna dair bir düşünce vardır. Ya 27” büyük bir ekran veya daha minik bir şey düşünüyorsunuzdur. Ya da 2 orta boyutlu ekran alıp birleştirebilirsiniz. Seçenekler tamamen kullanım alanınızla ilgili.

Boyut ve Çözünürlük
Boyut ve Çözünürlük

Ama monitörün boyutunu seçmekle her şey bitmiyor. Bir de çözünürlüğün ne olacağına karar vermek icap eder. Günümüzde 1920×1080 çözünürlüğünde olan FullHD monitörler oldukca yaygın ve 23” monitörler için oldukça müsait bir çözünürlük olarak görülür. 27” ekran için birazcık kifayetsiz kalabilir. Bunun yerine 2560×1440 çözünürlüğünde olan bir ekran tercih etmeniz daha müsait bir seçim olur. Böylelikle hem daha keskin imaj bununla birlikte masaüstünüzde daha çok alan elde edersiniz.

Son olarak, piyasadaki bir çok ekran HDTV’ler şeklinde 16:9 monitör formatında olsa da, değişik formatlarda monitörler de mevcuttur. Mesela birtakım monitörler 1920×1200 çözünürlüğüne haizdir. 1080p netliğinin yanı sıra, dikey 120 piksellik fazladan alan sağlar. Webde gezinme ve yazıhane işlemleri için oldukça kullanışlıdır. Fakat film izlerken, siyah barlar olur.

Panel Tipi

Sırada iyi mi bir panele ihtiyacınız bulunduğunu belirlemek var. Oldukca fazla seçenek yok fakat her panelin, birbirine üstün olduğu özellikler var.

TN Panel: En ucuz ve yaygın paneldir. Yüksek reaksiyon süreleri ve monitör yenileme hızlarıyla oyuncular için idealdir. Ama tasavvur işleriyle ilgilenenler için iyi bir seçim olmaz. Renkler bakış açınıza bakılırsa farklılıklar göstermektedir.

VA Panel: Pek yaygın olmayan bu açık oturum, daha doğru renkler sunar hatta siyahın en iyi olduğu açık oturum bu açık oturum türüdür. Ama tekrar bakış açınıza bakılırsa renklerde farklılıklar olabilir.

IPS Panel: Pahalı bir açık oturum türü. En iyi renkleri tüm açılardan görebilirsiniz. Grafik tasarımcılar için en müsait seçimdir. TN Panellere nazaran daha düşük, reaksiyon süresi ve monitör yenileme hızlarına haizdir. Bu açık oturum’in oyun için müsait olanı ise PLS Paneller. Hem IPS bununla beraber TN açık oturum özelliklerini taşımış olduğu için fazlaca daha pahalıdır.

Ekran Yenileme Hızı

Ekran Yenileme Hızı
Ekran Yenileme Hızı

Oyun oynuyorsanız, monitör yenileme hızını göz ardı edemezsiniz. Bir çok ekran, 60hz ile geliyor. Oyun rollendirirken saniyede 60 kare görürsünüz. 120 Hz ekran ise saniyede 120 kare görmenizi sağlar. 3D oyunlarda ise her göz için 60 kare gösterir.
Ama yüksek monitör yenileme hızlarının yalnız TN panellerde bulunduğunu unutmamanız icap eder. Bu yüzden sizin için mühim olanın renkler mi yoksa monitör yenileme hızı mı olduğuna karar vermeniz icap eder.

Yansıma Önleyici Koruyucu

Yansıma Önleyici Koruyucu
Yansıma Önleyici Koruyucu

Bir fazlaca monitörde bu koruyucudan bulunur. Arkanızdan gelen ışığın yansıma yapmasını engeller. Fazlaca gün ışığı bir odada oturuyorsanız ya da arkanızda bir pencere var ise, bu koruyucu yaşam kurtarmış olur. Ama imaj standardını bozar. Odanız loş ise, koruyucusuz monitör kullanarak, daha net ve canlı sahneler elde edebilirsiniz.

Stand Seçenekleri

Stand Seçenekleri
Stand Seçenekleri

Her monitörün azca da olsa değişik standları vardır. Bazıları hareket etmezken bazıları da fazlaca basit bir kullanım sunar. Sağa sola döndürülebilenler olduğu şeklinde bir tek aşağı yukarı ayarlanabilen standlar en yaygınlarıdır. En mühim ipuçlarından biri olmasa da ekran kullanımınızı daha rahat bir hale dönüştürebilir.

Bağlantı Tipleri

Bağlantı Tipleri
Bağlantı Tipleri

Bağlantı tarzı fazlaca basit. Almak arzu ettiğiniz monitörün, kullanmak dilediğiniz irtibat tipine haiz olup olmadığını deneyin. Ekran kartınızda DVI girişi var ise, DVI girişli bir ekran tercih etmelisiniz. Tabi adaptör kullanarak da bu problemi çözebilirsiniz.

Diğer Özellikler

Yukarıda saydıklarımız en mühim noktalardı fakat bunun yanında extra özelliklere de göz atmanızda fayda var. Dahili speaker’lı, USB girişli bir ekran isteyebilirsiniz. Monitör alırken kullanıcı yorumlarını ne olursa olsun okuyunuz. Parlaklık ve kontrast oranlarına da şu şekilde bir göz atın. Ne olur ne olmaz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri