Windows 10 ile Artık korsan oyun oynayamayacaksınız

Windows 10 ile Artık korsan oyun oynayamayacaksınız
Windows 10 ile Artık korsan oyun oynayamayacaksınız
Daha Fazlası


1 182

Microsoft’un güncellediği lisans anlaşması, korsan oyunların sonunu getiriyor.

Yaklaşık 50 milyon bilgisayara indirilerek zirveye yükselen Windows 10 işletim sisteminde kullanıcılar artık korsan oyun oynayamayacak. Firma, Hizmetler Anlaşması’nı korsan oyun ve yetkisiz donanım etraf cihazlarının kullanımını engelleyecek biçimde güncelledi.

İlgili bölüm anlaşmanın Hizmetler yahut Yazılımlarda Yapılan Güncelleştirmeler ve Bu Hükümlerde Yapılan Değişiklikler başlığının 7b maddesinde geçiyor:

7b. Bazen, Hizmetleri kullanmaya geçinmek için yazılım güncelleştirmeleri yapmanız icap eder. Yazılım sürümünüzü otomatikman denetim edebilir ve Hizmetlere erişmenizi, korsan oyunlar oynamanızı yahut yetkisiz donanım etraf cihazları kullanmanızı engelleyenler dâhil olmak suretiyle yazılım güncelleştirmelerini ya da yapılandırma güncelleştirmelerini indirebiliriz. Hizmetleri kullanmaya geçinmek için yazılımı güncelleştirmeniz de gerekebilir.

Bu tür güncelleştirmeler, kendileriyle beraber başka hükümler gönderilmedikçe (bu durumda bu başka hükümler geçerli olur), bu Hükümlere tabidir. Microsoft herhangi bir güncelleştirmeyi gerçekleştirmek zorunda değildir ve lisansladığınız yazılıma yönelik sistem sürümünü desteklemeyi taahhüt etmez.

Microsoft’un meydana getirdiği bu hamle sınır tanımayan korsan kullanım oranları göz önüne alındığında çok da fazla ilginç görünmüyor. Ancak yeni koşul ve koşulların korsan yazılımları bir tüm olarak kapsamak yerine bir tek korsan oyun ve yetkisiz donanım etraf cihazlarını içermesi birazcık garip görünüyor.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri