Twitter Nedir?

Twitter Nedir?
Twitter Nedir?

Dünya’nın ilk mikroblog sitesi olan Twitter nedir? Twitter ne işe yarar? Twitter’ın tarihçesi nedir? Gelin sizlere bu konular altında faydalı bilgiler sunalım ve sizlerle beraber tartışalım. İşte sizlere Twitter nedir? adlı yazımız..

Daha Fazlası


1 18

Twitter yukarıda da dediğimiz gibi Dünya’nın ilk patentli ve tescilli mikroblog sitesidir. Twitter’da size verilen mesaj karakter sayısı 140’dır ve bu 140 karakter içerisine şuanda dünyaları sığdıran bir çok insan var. Bu 140 karakter olayına Twitter’da tweet adı veriliyor. Twitter ile birlikte diğer kullanıcıların attığı twitleri görebilir, birbirinize abone olabilir veya birbirinize mesajlar gönderebilirsiniz.

Twitter şuanda bizim ülkemizde hem sms yoluyla girişlerini yapabiliyor hem de e-posta veya kullanıcı adıyla girişlerini alabiliyor fakat diğer ülkelerin bir çoğunda sadece sms yoluyla giriş yapılabiliyor. 2008’de yapılan Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde Barack Obama, Twitter fazlasıyla kullanmıştı ve bundan örnek alarak bizim ülkemizde de şuanda siyasi partiler fazlasıyla Twitter’ı kullanıyorlar. Şuanda Twitter bilinen en popüler sosyal medya uygulamalarından bir tanesidir.

Twitter ilk olarak 2006 yılında Jack Dorsey tarafından çıkarılmıştır ve zamana karşı kendisini sürekli yenilemiştir. Sürekli olarak geliştirmesini Jack Dorsey yapmıştır. 25 Nisan 2011 tarihine kadar Twitter türkçe olarak kullanılamıyordu fakat 25 Nisan 2011 tarihinden sonra Twitter’da artık Türkçeleşti. Twitter’da daha çok takipçi olayına değil attığınız tweetlerin üzerine gelen retweet’lara göre değerlendirilme yapılır. Twitter’da Facebook’daki gibi arkadaşlık sistemi bulunmuyor yani burada arkadaş ekleme olayı yerine takip etme özelliği bulunuyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri