Anonymous, Türkiye’deki 50 Bin Bilgisayarı Ele Geçirmiş Durumda

Hacker grubu Anonymous, ortalama 10 gündür Türkiye’ye sanal olarak saldırıyor. Saldırılarda sahiplerinin haberi olmadan 50 bin vatandaşın bilgisayarı kullanılıyor.

Anonymous, Türkiye'deki 50 Bin Bilgisayarı Ele Geçirmiş Durumda
Anonymous, Türkiye’deki 50 Bin Bilgisayarı Ele Geçirmiş Durumda

Türkiye siber saldırıların tesiri altında. Geçtiğimiz haftalarda kamu sitelerine yönelik süregelen siber saldırılar, önceki gün ve dün bankalar başta olmak suretiyle birçok sektörü hedef almaya devam ediyor. Dün de birtakım bankaların web sitelerinden muamele yapılamadı. Saldırıları gerçekleştirenler ise dünyanın en büyük hacker grubu Anonymous. Şu ana kadar birçok internet sitesinin fişini çekmeyi başaran Anonymous’un saldırılarının gerisinde ise ‘DDoS’ (Denial of service attack) taktiği bulunuyor.

TEK BİR KOMUT

Peki bu DDoS taktiği nelerdir? DDoS saldırıları, web sitelerine kapasitesinin oldukca üstünde trafik gönderilmesinden ibaret. Yani hayattaki bir sürü bilgisayar aynı anda atak meydana getirilen web adresine girmeye çalışıyor. Böylece hakkaten web sitesine girmek isteyen kullanıcılar aşırı trafik sebebiyle siteye ulaşamıyor. Yüzbinlerce bilgisayardan aynı anda saldırının yapılması ise kullananların haberi olmadan bilgisayarlarına yüklenen bir yazılımdan kaynaklanıyor. Kuvvetli bir koruma duvarı olmayan hayattaki bütün bilgisayarlar bu yazılımdan etkilenebilir. Bu sizin bigisayarınız bile olabilir! İnternetteki birçok değişik siteden indirilen dosyalarla birlikte gelen bu yazılımlar, bigisayarlarınızı ‘zombi bilgisayar’a çeviriyor. Bu zombi bilgisayarlar Anonymous’un ‘bot-net’ adındaki ağını oluşturuyor. ‘Bot-net’ ise Anonymous’un yüzbinlerce bilgisayarı tek bir buyruk ile harekete geçmesini sağlıyor. ‘Saldır’ komutu geldiği an Türkiye’nin günlerdir etkilendiği siber atak hücumu başlamış oluyor. Sizin, benim veya bilincinde olmayan yüzbinlerce insanoğlunun bilgisayarı bu buyruk ile harekete geçiyor ve Anonymous grubunun hedefine yönelmesini sağlıyor.

50 BİN BİLGİSAYAR

Anonymous’ın son saldırılarında Türkiye’ye hem yurtdışından hemde yurtiçinden ataklar yapılmış oldu. Anonymous’un Türkiye’deki bilgisayarlara yazılım yüklediği daha ilkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) icra ettiği soruşturmada ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz kasım ayında tamamlanan soruşturmaya bakılırsa bizim ülkemizde Anonymous kontrolünde 50 bin bilgisayar bulunuyor. Bu bilgisayarlarda Anonymous’un Türkiye’ye yönelik son dönemlerde meydana getirdiği saldırılarda faal olarak kullanılıyor. Siber müdafaa amaçlı yurtdışından gelen web trafiği belli oradan kapatılsa bile Türkiye’deki zombi bilgisayarlar Anonymous tarafınca saldırıda kullanılabiliyor.

Toplam zombi bilgisayarlar sayısı bakımından da Türkiye şu andan dünyada 4. sırada. Trend Micro rakamlarına nazaran Türkiye hayattaki komuta denetim merkezi bağlantılı bilgisayarların yüzde 5’ini barındırıyor. Türkiye’nin önünde ise, ABD, Hindistan ve Japonya bulunuyor.

2015’TE İKİYE KATLADI

Daha Fazlası


1 182

Siber saldırıların en büyük hedefleri içinde firmalar var. Siber emniyet firması KasperskyLab‘ın 2015 yılı için hazırladığı tutanağa gore ‘fidyeciler’ (cryptolockers) 50 binden fazla kurumsal bilgisayara hücum etti. Bu sayı geçtiğimiz sene ise 25 bin civarındaydı. Kurumsal şirketlerin bilgisayarlarının yüzde 58’ine minimum bir defa fena amaçlı yazılım bulaştırmayı hedefleyen malware infection hücum gerçekleştirilmiş. 2014’te bu tür saldırıların payı yüzde 55. Kurumsal bilgisayarların yüzde 29’u ise minimum bir kere web tabanlı saldırılmış. Aynı zamanda bu bilgisayarların yüzde 41’i USB ve öteki fizyolojik cihazlar üstünden bulaşan fena amaçlı yazılım saldırılarına maruz kalmış.

TÜRKİYE İLK 15’TE

Kişilere yönelik siber suçların banka ve kredi kartı dolandırıcılığından interaktif bankacılık dolandırıcılığına kadar uzandığını belirten CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, “Şirketlere yönelik suçlarda ise ilk sırada bilişim sistemlerine karşı işlenen suçlar geliyor. OECD verileri, bilişim güvenliği problemi yaşayan firmalar içinde, Türkiye’nin dünya çapında ilk 15 ülke içinde olduğunu ortaya koyuyor. Zararlı yazılımların ve toplumsal mühendislik saldırılarının yanı sıra hacker saldırıları gibi de gerçekleşen siber suçlar, kamudan perakende ve finansa kadar derhal her sektörü tehdit ediyor” diye konuştu.

SALDIRILAR DEVAM ETTİ

Türkiye’deki bankacılık sistemlerine önceki gün yoğun bir şekilde hücum eden Anonymous dün de saldırılarına devam etti. Biroldukça bankanın web sitesine ve mobil uygulamalarına kısmen erişim sağlanamadı. Banka işlemi yapmak isteyen kullananların bir bir çok para transferi ve satmaca ödeme işlemlerini gerçekleştiremedi.

KISA BİLGİLER

50 bin
Anonymous’un bizim ülkemizde denetim etmiş olduğu bilgisayar sayısı

4
Zombi bilgisayarlar hikayesinde Türkiye’nin hayattaki listesi

%100
Siber saldırıların son 1 yılda artışı

50 bin
2015 senesinde firma bilgisayarlarına hücum sayısı

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri