Web Sitesi Nasıl Yapılır

Web Sitesi Nasıl Yapılır

Eğer Web Sitesi Nasıl Yapılır yazıyı okuyorsanız bilin ki bu yazıdan sonrasında bir internet sayfası sahibi olacaksınız.Bilemeyebiliriz bu işe nereden merak sardığınızı Yalnız işin oldukca güzel, keyifli ve bazen zorlu bir iş bulunduğunu söyleyebiliriz. Web sitesi oluşturmak aslen uzaktan bazısına büyük yahut minik gelse de bu iş büyük bir başlangıç atmak isteyenler için fazlaca zor bir iştir. Bunun yanında ücretsiz bir şekilde dağıtılan hazır siteler örnek olarak blogcu.com yahut tr.gg uzantılı siteler ise oldukca rahat ve tam bir internet sayfası olmasa da internet sayfasında yapabileceğiniz bir oldukca işlevi buradan gerçekleştirebilirisiniz.

Web sitesi nasıl yapılır?

Asıl internet sayfası olarak adlandırdığımız türde ise domain dediğimizin sitemizin .com , .net , .org şeklinde uzantısını alırız. Bunu aldim için bir fazlaca domain (alan ismi) şirketi var. Bunların tutarları ise yaklaşık 20 tl civarıdır. Domain’i kura çekmek bir sitenin geleceğidir diyebiliriz. Domain ne kadar akılda kalıcı olursa ziyaretçinin siteye dönüş payı da o denli fazla olur. Örnek olarak kalem ile bir site açmak istersek enguzelkalemlerburada.com yerine trendkalem.com şeklinde terimler kullanmamız bizlere ilk artımızı sağlar. Domaini aldim isteyen dostlar .com üstünde kesafet göstermekle beraber .net , .org’da tercih edebilir.

Daha Fazlası


1 59

Hosting ve alan ismi

Domainimizi aldık sayalım sitemizin ismini koyduk şimdi bunun içini doldurması var. Web sitelerinin barındığı makinelere sunucu ismi verilmektedir. Bunların içinde klasörler ise bizimhosting‘imiz olacaktır. Bu hostingleri kura çekmek günümüzde işkence seviyesine ulaşmıştır. İşkence seviyesi derken iyi mi bir şey diye sorarsanız şu şekilde açıklayabiliriz. Son zamanlarda yurtdışında meydana getirilen sunuculardaki tenzilat başta Türkiye olmak suretiyle bir oldukca ülkede büyük bir rağbet görmüş oldu ama bu kampanyalara işin ustasının rağbet göstermesi gerekirken daha yeni diye tabir edebileceğimiz kimisinin hiçbir bilgisi olmayan genç arkadaşlarımız “bende bir hosting şirketi açacağım” diye yola çıkmışlardır. Bunun neticesinde kimi daha 1 yılını hatta 1 ayını dolduramadan hosting firması diye tabir ettikleri yerlerini kapatma mecburiyetine düşmüştür. Bazı arkadaşlarımız ise bu işe sevmiş olarak ve bilinçli biri olarak meydana getirdiği için daima bir adım önde olmuştur.

Piyasada kim bilir sayısız hosting şirketi var. Bunları seçerken dikkatli olun denilmesinin nedeni, bu sizi yarı yolda bırakabilecek hosting şirketlerine düşmemeniz için söylenmiş bir laftır. Tekrar mevzuya dönersek hosting şirketimizi özenle seçtik buraya kadar her şey tamam.

Ardından bunun trafiği ve alanı var tabir gerekirse varda var. Bunlar ne kadar yüksek ise bizim için o denli iyidir. Fiyatlarından bahsedecek olursak bunların tutarları domain şeklinde yaklaşık bir fiyat değildir. İsterseniz 50 tl‘yede bir hosting alabilir dilerseniz 1 trilyona da hosting alabilirsiniz. Tabi yeni başlayanlar için bu fiyat 50 tl makul olacaktır. Hosting kampanyalarının bir bir çok göz yanıltıcı bilgiler ve fiyatlar ile süslenmiştir. Bunlardan bahsedecek olursak her şey müddetsiz bir hosting mesela 50 tl diye bir marketing stratejisidir. Mantıklı bir oturup düşünüldüğünde 50 tl ile müddetsiz nitelikte bir hosting almamız olanaksız hatta dilerseniz 1 milyar verin bu yeniden olanaksız olacaktır. Şu sebeple illaki o sunucunun bir sınırı da vardır. Şayet o sunucuların bir sınırı olmasaydı bir hosting firması bir tane sunucu ile bütün hayattaki hosting şirketlerinin yahut sunucuların işini yapabilirlerdi. Bunlara inanmamak icap ettiğini öğrendikten sonrasında sıra gelelim sitenin kodlamasına ve tasarımına.

Site Yazılımı

Burada pek fazla yapmanız ihtiyaç duyulan bir şey yok aslına bakarsak Yalnız şayet sitenizin örneksiz ve ileriye dönük olmasını istiyorsanız hususi script ve tasavvur yaptırabilirsiniz. Bu script ne demek diyen arkadaşlarımız normal olarak çıkabilir. Script sitenizin her şeyidir diyebiliriz. İnsan üstünden misal verirsek insanoğlunun tamda beyni scripttir. Her şey burada adım atar her şey burada girilir, ayarlanır ve kaydedilir. Bu scriptler php,asp benzer biçimde dillerle kodlanır. Bir oldukça birey asp’den fazlaca php taraftarıdır. Kurmak dilediğiniz her sitenin kullanım amaçlarına bakılırsa scriptlerini piyasada bulabilirsiniz.

Scripti iyi mi kurulur derseniz bunun açıklamasını bir oldukça scriptin yardımcı sitesi vardır büyük olasılık. Bu yardımcı sitelerinden kurulum ile alakalı data alabilirsiniz. Mesela oyun sitesi kuracaksınız bunun için google oyun scriptleri yazmanız kafi olacaktır. Bunlar ücretli ve ücretsiz bir şekilde temin edilebilir. Bunun yanında şayet yukarıda da bahsettiğimiz benzer biçimde ileriye dönük bir proje yapacaksanız büyük olasılık yalnız sizin sitenize hususi script yazdırmak zorunda kalacaksınız. Bir script yaklaşık 1 milyar ile adım atar bu fiyat scriptin fonksiyonuna  bakılırsa artar da artar.

Bunu yaptık yahut aldık arkasından bunun için tasavvur yaptırmak ve giydirmemiz lazım. Bunun tutarları da tasarıma bakılırsa değişebilir. Bize soracaktır olursanız scriptten fazlaca tasarıma ehemmiyet vermek mantıklı bir karar olacaktır şundan dolayı gelen ziyaretçi scriptten oldukca tasarıma bakar. Bunların fiyatlarıda 500 tl averajıdır. Bunun yanında internette bir fazlaca parasız tasavvur bulup bu tarz şeyleri script’tinize de entegre edebilirsiniz.

Siteyi tanıtın

Scripti ve tasavvur işini hallettikten sonrasında sitem hazır diye sevineceksiniz ama nafile. Bunun peşinden siteniz için azca oranda adım atmak suretiyle backlink, reklam, tanıtım yazısı ve seo emek harcaması yaptırmak zorunda kalacaksınız. Bu emekler ile arama motorlarında sizin sitenize hit gelmesini sağlayacak ve bunun neticesinde sitenizin tanınırlığını arttırmış olacaksınız. Bunu gaza gelip hepsini açıldığı ilk günden icra eden dostlar bilsin ki 2 gün sonrasında siteniz artık çöp olacaktır şundan dolayı arama motorlarının gözünde ansızın süratli yükseliş şüpheli bir durumdur hele ki yeni iseniz bunun için geç olsun güç olmasın sözünü uygulamakta yarar var.

Bunları yaptıktan sonrasında sitenizin türüne gore siteyi hemen hemen her gün aktüel tutmaya ve emsalsiz yazılar, resimler girmeye ihtimam gösterin şu sebeple ilk günden o anki hevesle sizin sitenizle aynı kategoride olan sitelerde derhal 100-200 adet yazı ya da bir şey çalmaya kalkarsanız hem arama motorlarının hemde piyasada suçlu duruma düşersiniz. Bir zaman sonrasında bu işlerde ilerledikten sonrasında arkanıza bakmış olduğunuzda “Keşke yapmasaydım” dersiniz. Aslında siteniz örneksiz oldu mu pekte fazla bir şey yapmanıza gerek yok.

Web sitenizle para kazanmak

Bahsettiğimiz her şeyi yaptınız diyelim sıra geldi para kazanmaya. Burası tam bir güldürü oyunudur. Yeni bir arkadaşımız siteyi açtı diyelim ve şu ana kadar bahsettiklerimizi yapmış oldu. Baktı ki para kazanmak istiyor. Bununla beraber reklam şirketlerini araştırmaya başlıyor. Bir bakıyor Google adsense fazlaca para veriyor. Basıyor başvuruyu. Bu arada sitesinin de daha 1 aylık bulunduğunu da unutmamak lazım. Ardından kodları sitesine ekliyor. Bir kaç gün sevinçli sevinçli dolanıyor peşinden adsense’den mail geliyor maalesef onaylanmadı diye. Bizimki bu mail karşısında yılmıyor. Basıyor 2.başvuruyu da. Buda olmuyor. Yapabildiği kadar müracaat yapıyor ve bir bakıyor ki bu adsenseden hayır yok.  Ardından başka reklam firmaları arayan arkadaşımız başka reklam firmaları buluyor. Diğer reklam firmalarına gittiğinde ise kabul ediliyor ama bir müddet sonra bir bakıyor ki oldukça azca para veriyor burası.

Tekrar kürkçü dükkanına(adsense’ye) dönüyor. Burada başvuruyu yaptıktan sonrasında eğere sitesi gelişmiş ve emsalsiz ise alıyor onayı. Buradan sonrasında işler tıkırında ilerlemeye başlıyor ama bir sabah kalkıyor ki adsenseden banlanmış. Bunun ardına forumlarda adsense banladı diye mevzular açmak istiyor Yalnız yanıt almış olduğu her birey kusurunu yüzüne söylüyor. Bunun ardına bizim dersini almış gencimiz artık kendinden güvenilir bir halde banını açtırıyor ya da yeni bir site açıyor. Eski sitesinden edinmiş olduğu bilgiler ile yeni sitesini güzel bir halde düzeltiyor ve adsenseye ilk başvuruşunda onayı alabiliyor.

Bu kim bilir bu yazıyı okuyan her yeni gencimizin karşılaşacağı bir vaka bulunduğunu unutmamak lüzumlu. Aslında bu yazıyı okuyan yeni ergenler bu makale ile artık neyin yapılacağını, neyin yapılmayacağını ve neyin ne süre yapılacağını azca oldukca öğrenmiş sayılabilir. Bu yazıdan bir ders ile başlayacakları hayatlarında, yapılması ve yapılmaması ihtiyaç duyulan vakaları uygulayarak, 0 hatayı yapmayarak kazanmaya başlayabileceğini unutmamak lazım.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri