Google Adsense En başarılı reklam stilleri

Doğru reklam stillerini seçerseniz, kullanıcılarınız reklamları ayrım edip tıklarlar. Seçmezseniz, onları ayrım etmeden geçebilirler. Reklam körlüğünü azaltmak için tasarlanmış birkaç stratejiyi aşağıda özetledik. Reklam körlüğü, kullananların, sitenin ana içeriğinden ayrı olan her şeyi göz ardı etme eğilimidir. Bu değişimleri yaparak, reklamlarınızı kullanıcılar açısından daha görünür hale getirirsiniz.

Daha Fazlası


1 29

Kaynaştırma, tamamlama ve kontrast

Sitenizde etken olacak reklam stilleri tasarlamak için kullanabileceğiniz üç tekniği şu demek oluyor ki izah edelim:

Kaynaştırmak için reklamlarınızın arka planı ve kenarlıklarını, reklamın yerleştirildiği sayfanızın arka planıyla aynı renk yapın. Sitenizin arka planı beyazsa ve reklam renklerini seçmek için fazlaca fazla vakit harcamak istemiyorsanız, evvel tasarlanmış Google varsayılan reklam stilimizi kullanmanızı tavsiye ederiz.
Tamamlamak için, sitenizde aslına bakarsan mevcut olan, sadece reklamların yerleştirileceği yerlerde arka planla ve kenarlıklarla tam olarak eşleşmeyen renkler kullanın.
Kontrast yapmak için, sitenizin arka planı üstünde bariz olarak gözüken renkler seçin. Kontrast uygulaması, yalnızca arka planı koyu siteler için önerilir. Bu nedenle, beyaz arka planlı, beyaz kenarlıklı ve mavi başlıklı bir reklam stili kullanılmasını öneririz.

“Aşağıdaki kaynaştırma, tamamlama ve kontrast örneklerine göz atabilirsiniz”

Bir çok renk tekniğinde, reklam metniniz ve bağlantılarınız için sitenizde hâlihazırda bulunan renkleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Mesela, sitenizdeki bağlantıların tümü yeşilse ve metniniz siyahsa, reklamlarınızda da yeşil linkler ve siyah metin kullanın. Kullanıcıların bir çok mavi linkler görmeye alışık olduğu için, mavi rengi kullanmayı da deneyebilirsiniz. Genel olarak, reklam stillerinizi seçerken aklı selim olun. Sitenizin temel renkleri pastel renklerse, tümüyle ana renklerden oluşan reklamlar tasarlamayın. Kullanıcılar gözü rahatsız eden reklamları tıklamaz

Tekrar yine gelen ziyaretçiler ve yoğun içerikli siteler
Reklamlarınız muhteşem halde tasarlansa bile, yukarıdaki teknikler birkaç nedenden ötürü işe yaramayabilir:

Siteniz sıklıkla yeniden yeniden gelen ziyaretçilere mi sahip?
Ziyaretçileriniz sitenize üst üste her gün geliyorsa, reklam renklerinden bağımsız olarak zamanla reklamların konumuna dikkat etmez hale gelebilirler. Reklamlarınızın görünümünü özelleştirmeyi ya da bazen reklamlarınızın sayfadaki yerini değiştirmeyi kontrol edin.

Sitenizde oldukça fazla reklam ve yoğun içerik mi var?
Siteniz reklamlarla doluysa ya da rekabet eden içeriğin yoğunluğu fazlaysa, muhtemelen, reklamlarınızın kullananların dikkatini çekmesi için görsel olarak daha çarpıcı renkler kullanmanız gerekecektir. Yukarıdaki tekniklerle arzu ettiğiniz neticeleri alamıyorsanız, daha göz alıcı reklam stillerini kullanmayı kontrol edin.
Reklamlarınızı daha görünür hale getirmenize destek olacak ipuçları: Sayfanızı açın ve kendinizi tertipli olarak sayfanızı ziyaret eden bir kullanıcının yerine koyarak sayfanıza süratle göz atın. Reklamlar, rahatsız edici olmadan dikkatinizi çekiyor mu? Bu reklamlar dikkatinizi çeker ve onları okur musunuz? Yoksa bu tarz şeyleri es mi geçersiniz? İçeriğinizin fazlaca önüne geçen reklamlarla kullananların dikkat bile etmediği reklamlar içinde bir balans kurmaya çalışın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri