Portal Sepeti Virüsü Nasıl Kaldırılır?

Son dönemde web ortamında yer edinen dosyalardaki virüs oranları bayağı fazla artmış durumda. Artık web kullanıcıları bir dosya yahut program indirirken dikkatli davranmalı ve indireceği verinin güvenliğinden güvenilir olmalı. Bundan dolayı artık internette indirilmeye sunulan bir çok veri virüs yer ediniyor ve bu verileri indirip açtığınız takdirde bilgisayarınıza virüs bulaşıyor.

Son dönemlerde artış yayınlayan virüs türleri adware ve malware türü virüslerdir. Bu virüs türleri bilgisayarınıza bulaştığı takdirde web tarayıcınızdaki anasayfayı değiştirebiliyor, web tarayıcınıza kendi kafasına gore reklam yerleştirebiliyor ve birde bilgisayarınıza istediği programı kurabiliyor. Bu tür virüslerden ülkemiz’de en fazlaca görülen türü PortalSepeti virüsü olarak adlandırılıyor. PortalSepeti virüsü bilgisayarınıza bulaştığı takdirde tarayıcınızdaki anasayfaları değiştirdiği şeklinde istediği eklentiyi ve programı kurabiliyor.

Portal Sepeti Virüsü Nasıl Kaldırılır

Sosyal medyaya dikkat

Bu biçim virüsler çoğu zaman toplumsal medyada yer edinen bağlantılardan bulaşmaktadır. Sosyal medyada x bağlantıya tıklayın şunun +18 fotoğraflarını görün, takipçinizi çoğaltın vb. her türlü meçhul bağlantıya hiç bir biçimde tıklamayın. Tıkladığınız takdirde virüs anında bilgisayarınıza işlemektedir.

Virüs Nasıl Kaldırılır/temizlenir?

Bu biçim adware ve malware virüsleri bilgisayara basit bulaşan ve zor silinen bir virüs türüdür. Biz sizlere PortalSepeti vb. sitelerle sizi sıkıcı bu virüsü iyi mi temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Can sıkan bu virüsü kaldırmak için uygulayabileceğiniz adımlar:

Daha Fazlası


1 59
  • Evvela Malwarebytes‘ AntiMalware isminde programı indirip geniş bir tarama yapın ve bulunan virüsleri silin.
  • Combofix isminde programı da indirip tarama yapın ve bulunan virüsleri silin.
  • Denetim Masası – Program Ekle/Kaldır bölümüne girerek şüpheli bulduğunuz ya da bilmediğiniz programları kaldırınız.
  • Bilgisayarınızda yüklü olan bütün tarayıcıları kalıntıları ve önbellekleriyle birlikte siliniz.

Kayıt defterinize giderek kayıt defterinizde explorerEx64.dll kelimesini aratarak çıkan neticeleri temizleyiniz, hemen sonra tekrar kayıt defterinizde RtMenu64.dll kelimesini aratarak çıkan neticelerini silin. Ve en son tekrar kayıt defterinizde “portalsepeti” kelimesini aratın ve çıkan neticeleri silin ya da adresleri düzenleyin.
Görev yöneticinizde Başlangıç kısmından bütün programları şimdilik dönem dışı bırakın, ek olarak yeniden görev yöneticinizden işlemler sekmesine girerek “ntsvc.exe” kelimesini aratın ve bulduğunuz takdirde hem işlemi sonlandırınız hemde sağ tıklayıp dosya konumunu aç butonuna tıklayarak oluşturulan klasörde “ntsvc.exe” dosyasını silin.

Bütün bu işlemlerin peşinden bilgisayarınızı tekrar başlatın.
Bütün bu işlemleri doğru ve eksiksiz uyguladığınız takdirde bu virüsten kurtulmuş olacaksınız.

Şu başlıkta dikkatinizi çekebilir:  RAT virüsü nedir? ve nasıl temizleyebilirim

Kaynak:bilisimcafe.net/

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri