Türk Bankalarına Siber Saldırı

Türk Bankalarına Siber Saldırı Başladı

Türkiye 14 Aralık’tan beri siber saldırı iddialarıyla gündeme gelirken bugün bankalarda da erişim sıkıntısı yaşandı.bizim ülkemizde birtakım bankaların web ve mobil kanallarına erişilemiyor, bankacılık işlemleri de yapılamıyor. Erişim sıkıntısının siber saldırıdan kaynaklandığı anlatım edildi.

Saat 16.00 itibariyle pek oldukça bankanın web sitesine erişim sağlanamıyor. Sorunun siber saldırıdan kaynaklandığı belirtildi. Saldırıların yurtdışı kaynaklı olduğu anlatım edildi. Bankalar hemen hemen mevzuyla alakalı bir izahat yapmazken birtakım bankaların internet sayfaları normale döndü.

Bazıları ise ya asla açılmıyor yahut oldukca geç ve yarım olarak açılıyor. Ankara’daki bir yetkili, bugün öğeden sonrasında e-Türkiye bağlantısına yönelik birtakım saldırılar yaşandığını beyan etti.

SİBER SALDIRI 14 ARALIK’TAN BAŞLADI

Türkiye 14 Aralık’tan itibaren siber atak altında. ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, 14 Aralık itibariyle .TR uzantılı adreslere yönelik siber hücum yapıldığını belirtmişti. Acar, Türkiye’ye yönelik 14 Aralık Pazartesi günü başlamış olan siber saldırılara ait, “Uluslararası literatüre geçecek düzeyde bir siber atak yaşandı. Bu toplu hücum, bugüne dek dünya üstünde yaşanmış en yoğun saldırılardan biri” demişti. Saldırılar sonrası gerisinde Rusya şüphesi mi var? sorusu gündeme oturmuştu. Anonymous ise “Türkiye’ye cenk açtık” açıklaması yapmıştı. Anonymous, kampanya kapsamında “tr” uzantılı 40 bine yakın siteye hücum düzenlendiğini açıklamıştı.

Daha Fazlası


1 85

Siber Saldırı Nedir

Bilgisayar ve web alanında uzmanlaşmış siyah şapkalı hacker diye tabir edilen hack ya da hacker gruplarının banka, polis, jandarma, devlet, kişi, şirket vb. sitelere yahut bilgisayarlara zarar vermek amacı ile icra ettikleri saldırıya Siber Saldırı denir.

Bu saldırılar neticesinde bilgisayara veya sitelere solucanlar, trojenler sokarak veya açıklar aranıp bulunarak bilgiler ele geçirilebilir yahut mevcud bilgiler yok edilebilir, bazı zamanlar ülkeleler/şahıslar vb. birbirleri ile Siber Savaş içerisine girebilir, kısacası siber saldırılar güce göre değişiklik gösterir bir tek informasyon silmek veya informasyon ele geçirmekle kalmayıp ara ara can alan/yakan siber saldırıar yapılabilir, ülkeleler/şahıslar vb. arası oluşturulan bir siber muharebede sözgelişi bir arabayı yollan çıkarma, telefon dinleme/patlatma şeklinde büyük hasarlarda ortaya çıkabilir, ortaya çıkması istenilen hasarın meydana gelmesi saldırıyı icra eden birey/kişilerin uzmanlığına bağlıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri