Hamilelikte Bitki Çayı İçmek Zararlımıdır? Hamilelikte Hangi Bitki Çayları Tüketilmelidir?

Bir oldukça bayan hamile kaldıgı vakit bitki çayı içmeden ilkin bebegini ve saglıgını düşünmek zorundadır. Bilinçsiz bir halde bilmeden nebat çaylarını tüketmekteler. Peki bitki çayı gebe bayanlar içebilirmi. Aslında bu probleminin yanıtını aldıktan sonrasında kullanmalıyız.

Hamilelikte bitki çayı içilir mi? Hamilelikte hangi bitki çayları tüketilmelidir? Gebelikte bitki çayı içmenin bebeğe ziyanı var mıdır?

Bu makalede hamile bayanların aradıgı sorulardan kabul edilen hamilelikte nebat çayı tüketimi bie fazlaca hanımefendi tarafınca sıkça kullanılmaktadır. Daha  Evvel insanların şifa niyeti ile hazırladıkları nebat çayları, şimdilerde başta stresten kurtulmak için fazlaca sık tüketilmektedir. Normal zamanlarda nebat çaylarını rahatlıkla tüketiyoruz. Peki, gebelikte nebat çaylarını tüketmenin bir ziyanı var mıdır?

Bitkiler ilaçlardan daha masum görünmekte ve insanoğlu bitkisel çaylara daha çok güvenmektedir. Ancak bitkiler ve nebat çayları yanlış kullanıldığında insan sağlığını negatif etkilemektedir. Bazı nebat çaylarını fazla tüketmek de sağlığı negatif etkilemektedir. Gebelik döneminde anne talibi tükettiği besinlere karşı dikkatli olmalı ve seçici davranmalıdır. Her bitkisel çay içilmemeli, bitkisel çayların içerisinde ki maddeler bilinmelidir. Aksi durumda bitkisel çayların içinde bulunan maddeler bebeğe zarar verebilir.

Hamilelikte İçilebilen ve İçilemeyen Bitki Çayları

Daha Fazlası


1 9

hamileligin ilk 3 aylık döneminde fazlaca dikkatli olunmalıdır. İlk üç aylık devre düşük tehdidinin fazla olduğu bir dönemdir. Anne adayları nebat çayı kullanması hikayesinde kesinlikle doktora danışmalıdır. Örnek olarak sinameki çayı içinde rahimde kasılmalara yol açan maddeler bulunur. Bu nedenle hamilelikte sinameki çayı tüketilmemelidir. hamilelik fazlaca riskli bir süreçtir. Bu yüzden anne talibi rasgele alınmış nebat çaylarını tüketmemelidir. Alınan nebat çaylarının içerisinde olan maddeler ne olursa olsun bilinmeli ve doğru dozda tüketilmelidir. Nitelikte sık sık düşük tehdidi ile karşılaşan hanımefendiler tükettikleri nebat ve nebat çaylarına dikkat etmelidir.

Hamilelikte Bitki Çayları Kullanımı

Her nebat çayı hamilelikte zararı dokunan değildir. Nane, limon, ıhlamur, portakal kuşburnu, elma, yeşilçay, benzer biçimde nebat çaylarının hamilelikte kullanılmasında herhangi bir mahzur yoktur. Anne adayları doktora danışarak bu tür çayları tüketebilir.

Bazı nebat çayları rahimde kasılmalara niçin olmakta ve düşük tehdidini arttırmaktadır. Kekik, Safran, Isırgan, Kimyon, Tarçın, Sinameki şeklinde bitkiler ve çayları hamilelikte tüketilmemesi gerekilir. Ayrıca maydanoz yemeklerde tüketilebilir fakat hiç suyu içilmemelidir. Mühim olan dozunu ayarlamak ve aşırı halde tüketmemektir. Uzman doktorların nebat çaylarının gebe bayanların tüketilmemesi öneri edilir.

Not: Kesinlikle bu makale sadece ön bilgi ve internet ortamında toplanmış bilgilerdir doktorunuza başvurmanız önceliklidir..!

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri