Google Arama Sistemi Nasıl Çalışır?

Google Arama Sistemi Nasıl Çalışır?

Google “How Search Works” (Arama Nasıl Çalışıyor?) başlıklı yeni web sitesiyle arama sisteminin iyi mi işlediğini interaktif bir şekilde gözler önüne seriyor.

Daha Fazlası


1 29

Google arama motorundan meydana getirilen aramaların arka planında neler bulunduğunu özetleyen grafik üç parçaya ayrılıyor. Bunlardan ilki Google’ın 30 trilyon sayfayı kapsayan internet sayfası tarama ve indeksleme dönemini konu alıyor. İkinci bölüm algoritmalar liste stratejisi hakkındaki data verirken, son bölümdeyse ziyaretçiler istenmeyen internet sayfalarına (spam) karşı savaşım ile alakalı bilgilendiriliyor.

Bu son bölümde Google’ın spam unsurları barındırdıkları sebebi öne sürülerek listesinden çıkarttığı sitelere ilişkin canlı monitör görüntüleri de içeriyor. Google’ın bir internet sayfasını bu kategoride değerlendirmesine yol açan eylemler içinde başka web sitelerinden içerik çalmak ve anlaşılmaz metinler kurmak bulunuyor. Google mühim servislerinin işleyiş yapısını bahsetmek için daha ilkin de benzer yöntemlere başvurmuştu. 2011 senesinde arama servisi için “Inside Search” (Arama Dünyası) isminde bir siteyi yayına sokan firma, geçtiğimiz sene da Google Haritalar servisi için More Than A Map (Bir Haritadan Daha Fazlası) adlı bir site oluşturmuştu.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri