2016 Öğretmenler Şubat Ataması?

2016 Öğretmenler Şubat Ataması

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik branşı öğretmenleri Tahsil-Bir-Sen’i ziyaret ederek 2016 yılı Şubat tayin döneminde yapılacak 30 bin öğretmen atamasında kendilerine daha çok saptanca ayrılmasını istediler.

Konuyla İlgili Öğrenim-Bir-Sen’den meydana getirilen izahat: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik branşıöğretmenleri sendikamızı ziyaret ederek, 2016 yılı Şubat belirleme döneminde yapılacak 30 bin öğretmen atamasında kendilerine ayrılacak kontenjanın artırılmasında yardımcı verilmesini istek ettiler. Öğrenim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yalçın Yayla ile görüşen klavuz öğretmenler, rehberlik branşı tayin alanında ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın icra ettiği yanlış uygulamaları ve saptanca sınırlamasındaki haksızlıkları’ içeren bir tutanağı da teslim ettiler.

Yanlış anlaşılma düzeltildi

Hasan Yalçın Yayla, ziyaretin, sendikamızın 2015 yılı Ekim ayı Kurum İdari Kurulu’nda (KİK) gündeme getirmiş olduğu, toplumsal medya ve web internet sitemizden paylaşılan taleplerle alakalı açılan yanlış informasyon ve algıdan ötürü yaşanması olası problemlerle alakalı aktardıkları değerlendirmelerin düzeltilerek doğru bilgilendirme yapılmasına da vesile bulunduğunu söylemiş oldu.

Daha Fazlası


1 2

Yayla, mevzubahis KİK emek harcama tutanağının 5. maddesinde ‘Öğretmenlere 2015-2016 eğitim-öğretim yılı içerisinde alan değişikliği hakkı verilmesini, alan değişikliği işleminin takvime bağlanarak bir an ilkin gerçekleştirilmesini istek ettiklerini hatırlatarak, “Aynı raporun 9. maddesinde ‘Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri alanında görev yapan öğretmenlerden istekli olanların, hizmet içi eğitim kurslarına alınarak rehberlik alanına geçişlerine imkan tanınmalıdır” benzer biçimde talepte bulunduk. Bu maddelerin klavuz öğretmenlerimiz tarafınca alana kaynaklık etmeyen mezuniyet alanlarından da rehberlik alanına geçişe olanak sağlayacakmış benzer biçimde değerlendirilmesi ve bunun üstünde açılan yanlış bilgilendirmeler doğru değildir” dedi.

Sendika olarak kuruldukları günden bu yana öğretmenlik mesleğinin bir ihtisas mesleği bulunduğunu, alan ve branşların sadece o bölümün mezunları yahut o parçaya kaynaklık teşkil edecek mezunlar tarafınca verilmesi görüşünü savunduklarını kaydeden Yayla, şunları söylemiş oldu
Taleplerimiz içinde olan 5. madde, belirleme alanına kaynaklık teşkil eden bölümler içinde bir alan değişikliği talebidir. Mesela Edebiyat öğretmeninin Türkçe alanına, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin İmam Hatip Lisesi Meslek dersleri alanına geçiş imkanı sağlanması şeklinde. Yine Öğretmenlik Meslek Bilgisi dersleri alanında vazife meydana getiren öğretmenlerin rehberlik alanına geçişlerine olanak sağlanması ile alakalı 9. maddedeki talebimiz, öğretmen liselerinin kapatılmasından sonrasında senelerdir aynı branşta vazife icra eden öğretmenlerin üç değişik uygulamaya doğal olarak tutularak bir kısmının doğrudan rehberlik alanına, bir kısmının hizmet içi öğrenim verildikten sonrasında rehberlik alanına ve bir kısmının da felsefe grubu branşına atanmasındaki tatbik yanlışlığına ve sistemin mağdur etmiş olduğu öğretmenler arasındaki eşitsizliği gidermek adına meydana getirilen bir taleptir.

 

Yukarıda da anlatım ettiğimiz şeklinde mezuniyet alanına kaynaklık teşkil etmeyen branşlara geçişe karşıyız. Ancak Öğretmenlik Meslek Bilgisi Dersi öğretmeni iken mezuniyet alanı Öğrenim Yönetimi ve Deneticiliği, Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, Eğitim Yönetimi ve Teftişi Planlaması ile Halk Eğitimi Programı mezunları hizmet içi eğitimle Rehberlik branşına geçirilirken, mezuniyeti Felsefe grubu olanlar felsefe alanına geçirilmiştir. Toplam rakamları 350 civarında olan bu öğretmenlerimizin, alanları kapatılmış olduğu için yaşadıkları mağduriyetten sonrasında senelerdir beraber aynı branşta vazife yapmalarına karşın değişik uygulamaya doğal olarak tutulmaları yanlıştır. Ya asla biri Rehberlik alanına geçirilmemeli veya dışarıda kalan 350 fert için de bu tatbik yapılmalıdır. Yoksa bizim talebimiz hiç değişik mezuniyet alanlarından Rehberlik branşına geçişi sağlayacak uygulamaya kapı aralamak değildir.

Yayla, daha ilkin 10 bin olarak açıklanan sadece Tahsil-Bir-Sen’in de gayretleriyle 30 bine çıkarılan Şubat belirleme döneminde her branşa kafi kontenjanın verilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ve klavuz öğretmenlerin taleplerini Bakanlığa ileteceklerini laflarına ekledi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri