PTS Nedir? PTS Nasıl Çalışır?

PTS Nedir PTS Nasıl Çalışır

Plaka Tanıma Sistemi, taşıtları (araba, otobüs, kamyon vb.) plakalarına bakarak insansız olarak tanıdığı olan bir uygulamadır. Plakaları tanımak için kamera ile gelen görüntüleri kullandığından ötürü, Plaka Tanıma Sistemi bir imaj tanıma teknolojisidir.

Site otoparkları, ticari otoparklar, karayolları ve emniyet denetim noktaları şeklinde birçok noktada kullanılan Plaka Tanıma Sistemi, giriş çıkışlar üstünde daha yüksek denetim ve kontrol sağlar.

PTS Nasıl Çalışır ?

Araçların kamera ile çekilen görüntülerinin canlı olarak Plaka Tanıma Sistemi ile incelenmesi ve görüntüdeki plakanın bulunarak yazıya dönüştürülmesi prensibiyle çalışır.

Plaka Tanıma Sistemi, plakayı görerek çalmış olduğu için, herhangi bir manyetik giriş kartı, OGS yahut uzaktan kumanda aletine gerek kalmamıştır. Araca ya da sürücüye hiçbir şey verilmesine gerek kalmamıştır. Aracın tanınması için o aracın daha ilkin de görülmüş olması lüzumlu değildir. Misafir araçlar da kolayca tanınabilir.

Mesela örnek vermek gerekirse, site otoparkına giriş yapmak isteyen bir enstruman bariyere yaklaşırken kamera görüntüsü Plaka Tanıma Sistemi tarafınca incelenir. Plaka, site üyelerinin plaka numaraları ile karşılaştırılarak gelen aracın site üyesi olup olmadığına karar verilir ve site üyesi ise bariyer açılarak aracın geçmesine izin verir. İstenirse siteye giriş çıkış saatleri kaydedilerek raporlama da yapılabilir.
Plaka Tanıma Sistemi Faydaları

Plaka Tanıma Sistemi, insan kontrolüne nazaran bir oldukça avantaj sunar. En mühim iki faydası aşağıda söylenmiştir. Diğer bütün yararları, aşağıdaki özelliklerin bir kararı olarak oldukca muhtelif şekillerde olabilir.

İşlem Hızı

Plaka Tanıma Sistemi, fazlaca süratli bir halde muamele yapar. Görmüş olduğu bir plakayı kendisine verilen bir havuzdaki plakalarla karşılaştırabilir. Bu havuzdaki yüzbinlerce plaka saniyeden fazlaca daha kısa süreler içerisinde denetim edilebilir. Bu kontrolün yapılması için aracın yavaşlamasına gerek kalmamıştır. Otobanda yüksek hızda giden araçlar bile rahatlıkla tespit edilebilir. Görüntüdeki araçla alakalı herhangi bir muamele yapılması isteniyorsa muamele fazlaca süratli bir halde otomatikman gerçekleştirilir. Örnek olarak bariyer açılabilir, bir yetkiliye haber verilebilir, alarm çaldırılabilir ya da ihtiyaca gore başka bir muamele yapılabilir.

Daha Az Hata

Bir oldukca mesele insandan meydana gelen nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Siteye girerken denetim yavaş olduğundan şikayetçi olan site sakinlerinin baskısı, süratli muamele yapılması gerekliliği benzer biçimde dikkatsizlikten meydana gelen yanlışlar olabileceği benzer biçimde fena niyetli alışkanlık, kaide ihlali benzer biçimde nedenlerle oluşan yanlışlar ergonomik hayatta çoğunlukla karşılaşılan durumlardır.

Plaka Tanıma Sistemi, bu tür hataların önüne geçer. Mevcut kuralların kararlı uygulanmasını sağlar ve otomatik bir sistem olduğundan ihmal benzer biçimde bir vaziyet mevzubahis olması imkansız. Herhangi bir halde insan müdahalesi yapıldığı durumda, meydana getirilen müdahaleyi, kimin, ne vakit yaptığını kayıt dibine alır.

Imaj Tanıma Nedir?

Imaj tanıma, insanoğlunun gözle görerek meydana getirdiği işleri insansız olarak icra eden makinelerin kullandığı teknolojidir. İşlemler görmeye dayalı olarak yapıldığı için herhangi manyetik bir aygıt (kart, kumanda vb.) kullanılmaz.

OCR nelerdir?

Optical Character Recognition (Imaj ile Karakter Tanıma) kelimelerinin baş harflerinden oluşan OCR, taranan ya da fotoğrafı mevcut olan makaleleri imaj şeklinden makale şekline çeviren sistemlere verilen isimdir.

Plaka Tanıma Sitemi ve OCR

Plaka Tanıma Sistemi, OCR sistemlerine gore oldukça daha gelişmiş özellikler içeren sistemlerdir. Aslında OCR Plaka Tanıma Sistemi’nin yalnız bir basamağıdır. Plaka Tanıma Sistemi fazlaca daha pis sahneler üstünde çalışır ve görüntüde ilkin plakanın yerini bulur. Plakanın yeri bulunduktan sonrasında muhtelif açı düzeltmeleri yapar ve son olarak aşamada OCR işlemini gerçekleştirir.

Başarı Oranı

Daha Fazlası


1 18

Başarı payı Plaka Tanıma Sistemi için en mühim kriterdir. Görüntüye giren her yüz araçtan kaç tanesinin plakasının başarı göstermiş okunduğunun ölçüsüdür. Başarılı okuma plakadaki bütün harf ve rakamların doğru okunmasıdır, bir sayı ya da harf dahi yanlış okunsa dahi başarısız okuma kabul edilir.

Dikkate katılması ihtiyaç duyulan sahada kullanılması ihtiyaç duyulan yere kurulduğunda gösterdiği başarı oranıdır. Test ortamındaki başarı oranının ticari bir kıymeti yoktur. Modern Plaka Tanıma Sistemleri saha koşullarında %95 başarı oranına haizdir.

Yani insan gözünün okuyabildiği 100 araçtan 95 tanesinin plakasını yağmur, balçık vb. koşullar kesinlikle başarı ile okur.

Plaka Tanıma Sistemi Kullanım Alanları

Plaka Tanıma Sistemi pek oldukça kullanım alanına haizdir. Aşağıda bu alanlar muhtelif sınıflandırmalarla söylenmiştir. Plaka Tanıma Sistemi kurulumları aşağıdakilerden birkaçına birden aynı anda haiz olabilir.

Kullanım Amacına Bakılırsa

Plaka Tanıma Sistemi aşağıdaki kullanım amaçlarından bir ya da daha fazlasına haiz olabilir.

Giriş/Çıkış İzni

Yetki Alanları Kontrolü

İstatistik

Ücretlendirme

Raporlama

Aranan Araç Bulma

Giriş/Çıkış İzni, Plaka Tanıma Sistemi’nin gelen aracın içeriye giriş yahut dışarıya çıkış izni olup olmadığını kendisine verilen kurallar çerçevesinde denetleyip hareket etmesidir. Sözgelişi, siteye üye olan bireyin denetim edilmesi, ücret ödemesi icra eden araçlara izin verilmesi, firma araçlarının giriş/çıkış izinleri denetlenebilir. Bu sayede otopark giriş denetim plaka ile yapılma olur.

Yetki Alanları Kontrolü, ile Plaka Tanıma Sistemi araçların yetkileri dışındaki bölümlere girmesini önler.

İstatistik uygulamalarında Plaka Tanıma Sistemi ile marketing ve standardize amaçlı uygulamalar yapılabilir.

Ücretlendirme, bir otoparka bir aracın kaç kez girip çıktığının hesaplanmas ve muayyen süreler için ücret hesaplanması amacıyla kullanılır.

Raporlama, çalgı giriş çıkışlarının ayrıntılı raporlarının katılması amacıyla Plaka Tanıma Sistemi kullanılmasıdır.

Aranan Araç Bulma, geniş alanlarda çalıntı, aranan araçların bulunması amacıyla Plaka Tanıma Sistemi kullanılmasıdır.

Kullanım Alanına Nazaran

Plaka Tanıma Sistemi tipik olarak aşağıdaki tatbik alanlarında kullanılabilir. Kullanım alanı aşağıdakilerle sınırı olan değildir ve daha pek oldukça alanda uygulanmaktadır.

Site Otoparkları, Ticari Otoparklar, Market, Alışveriş Merkezi, Havaalanı, Askeri Alanlar, Firma Park Alanları, Sınır Kontrolü, Gümrükler, Otoyollar, Hastaneler

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri