PHP nedir?

PHP (açılımı PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafınca kullanılan, bilhassa sanal yöreler üstünde geliştirme için tasarlanmış HTML içerisine gömülebilen bir betik dilidir.

Bir PHP betiğinin Perl yahut C şeklinde dillerden ne kadar değişik bir yapıda olduğuna dikkat edin. HTML kodu kurmak için bir sürü kod yazacağınıza, arzu ettiğiniz işi meydana getiren bir PHP kodu yazıp onu HTML kodunun içerisine gömüyorsunuz (bu örnekte, meydana getirilen iş ekrana makale yazmak). PHP kodu <?php ve ?> özel başlangıç ve bitiş etiketleri arasına yazılır. Bu etiketler “PHP kipine” rahatça girip çıkabilmenizi sağlarlar.

PHP’yi Javascript benzer biçimde kullanıcı tarafında çalışan dillerden ayıran, sunucu tarafında çalıştırılıyor olmasıdır. Yukardaki örnekteki kodu kendi sunucunuzda çalıştırırsanız, sitenize bağlanan kullanıcılar kodu göremeyecekler ve müdahale edemeyecekler, yalnızca kararı görebileceklerdir. Dilerseniz HTTP sunucunuzu tüm HTML dosyalarınızı PHP dosyası olarak görüp işleyecek hale bile getirebilirsiniz. Buna karşın kullanıcılar sizin gerçekte sunucu taraflı bir tatbik kullandığınızı ayrım edemeyebilirler.

PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğreniminin kolay olsa gerek olması ve hem de ustalaşmış kullanıcılar için ileri ölçüde özellikler içermesidir. PHP’nin uzun özellikler listesini okumaktan korkmayın. Yakın zamanda PHP ile programlamaya başlayabilir ve birkaç saat içersinde bayağı programlar yazmaya başlayabilirsiniz.

Tamam da, bu tam olarak ne anlama gelmektedir? Bir misal:

Daha Fazlası


1 18

[mks_toggle title=”Misal 1 – Başlangıç olarak bir misal” state=”open”]

<! DOCTYPE HTML PUBLIC “- // W3C // DTD HTML 4.01 Transitional//EN”
“http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd”>
<html>
<head>
<title>Örnek</title>
</head>
<body>

<?php
echo “Merhaba, ben bir PHP betiğiyim!”;
?>

</ body>
</ html>

[/mks_toggle]

PHP’nin gelişimi sunucu-taraflı programlamaya odaklanmışsa da, oldukça daha fazlasını yapmanıza imkan tanıdığı olan araçlara da haizdir

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri