HTML Nedir?

HTML (Hyper Text Markup Language) web üstünde internet sayfası kurmak için kullanılan bir betik dilidir. HTML dosyalarının aktarımı için HTTP (Hyper Text Transfer Protocol) kullanılır.

Daha Fazlası


1 18

HTML dosyaları sunucu bilgisayarın durağan(durgun) diskinde .html veya .htm uzantısı ile saklanır. Yazdığımız html dosyaları düz makale dosyalarından başka bir şey değildir. Yani yazdığımız html dosyalarını bir C yahut Pascal programında olduğu şeklinde bir derleyici ile derlememize gerek kalmamıştır. Bir siteye girdiğimiz süre bizlere görüntülenen ilk sayfa index.html, index.htm, index.asp, index.php yahut default.htm dosyalarından birisidir. index.* dosyaları UNIX ve türevi sunucu sistemler, default.htm dosyasıda WinNT yahut türevi sistemler için giriş sayfası olur. Yukarıda saydıklarımın haricinde uzantısı farklı birçok biçemdeki sayfalar da sunucu sistemin ayarları değiştirilerek giriş sayfası yapılabilir.

Web istemcimizin adres satırına https://www.webduzzi.com şeklinde bir anlatım yazarsak sunucu sistem bizlere, o adresin www kök dizinindeki index.html (yahut hangi giriş sayfası tanımlı ise) dosyasını görüntüleyecektir

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri