İndex Silinmeleri Neden olur ve Çözümleri

Index silinmelerinde veya yeni açılan bir sitenin index alamamasındanki sorunlardan birinin nedeni de sunucu (hosting) problemleridir. Bunun 3 adet sebepten ortaya çıkabilir.

Daha Fazlası


1 20
  1. Sunucu uptime süresinin düşük olması
  2. Gereğinden fazla site barındırılması
  3. Saldırılar ve ip engellemeleri

Sunucunun olabildiğince çok açık kalması gerekmektedir. Uptime süresi ortalama (yüzde üzerinden) açık kalma oranıdır. Önerileni ise %99.9 ile %99.0 arasındadır. %99′un altına düşmesi bile ziyaretçilerin ve örümceklerin (arama motoru indexleme botlarının) ulaşımını engellemeye başlaması demektir. Ulaşım süresi ve site açılma hızı da önemlidir. Ulaşım süresine http://host-tracker.com ‘dan bakabilirsiniz. Ülkelere göre sorgulama, hız hesabı ve ortalama süre hesaplanma hizmeti sunmaktadır.

Sorgu sayısı arttıkça hız azalır. Sunucunun kaldırabileceğinden fazla site barındırılması hızı olumsuz etkilemektedir. Bu indexlenmeyi etkileyebileceği gibi çok geniş düşünüldüğünde ziyaretçiyi de etkiler. Yavaş açılan bir siteden ziyaretçi soğuyabilir ki bu hit kaybına neden olur, beklemek istemeyen ziyaretçiler sayfa gezimini durdurabilir ki bu çoğul hiti azaltır ve ziyaretçinin sayfada durma süresini azaltır (bu tarz verilere Google Analytics kullanarak bakabilirsiniz).

Saldırılara karşı biryere kadar önlem alınabilmektedir ancak sunucularınızda firewall kurulumu veya çoklu sunucu kullanımı sağlayabilirsiniz (www1, www2 vb…). Saldırı kesmek istediğinizde veya belirli bölgelerden ziyaretçi kabul etmeme isteği sonucu engellenen ip’lerden dolayı da index silinmeleri görülmektedir (r10 forumlarında yaşanmış bir durum önceden). Ip engellerken ip seçimine özen gösterilmelidir ve çok acil olmadığı sürece ip engellenmesini önermiyorum.

Seo (arama motoru optimizasyonu) uygulamalarında da her zaman hızlı sunucu ve uptime oranı yüksek hosting yarar sağlamaktadır. Sunucu seçerken piyasayı iyi araştırmanız, uptime oranını öğrenmeniz ve ücretten kaçınmamanız gerekmektedir. Seo ile ilgili 30 altın kuralı buradan ulaşabilirsiniz

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri