Ehliyet Sınav Sonuçları Ne zaman Açıklanacak

Ehliyet imtihanı sual ve cevapları sınavdan 3 gün sonrasında açıklanmıştı.  Sınav neticeleri ise bakanlık tarafınca 22 Aralık 2015 Salı günü açıklanacak.

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne zaman Açıklanacak

Daha Fazlası


1 3

EHLİYET SINAV SONUÇLARI

(Açıklandığında etken olacaktır) Ehliyet sınavında adaylara üç bölümden sual sorulmaktadır. Trafik, motor ve ilk yardım derslerinden meydana getirilen sınavlarda adayların başarı göstermiş sayılabilmeleri için her dersten minimum 70 puan almaları gerekmektedir.

Üç dersten de başarı göstermiş olan adaylar yeterlik için lüzumlu olan ilk aşamayı tamamlayarak ikinci ve son hiyerarşi olan direksiyon sınavına girme hakkı kazanırlar. Bu sınavdan da başarıya ulaşmış olan adaylar yeterlik almaya hak kazanır.

Sınav soruları her imtihan döneminde çoğu zaman birbirine yakın sorulardan çıkmış olduğu için adayların geçmiş dönemlerde çıkan imtihan sorularını çözmeleri işlerini kolaylaştıracaktır. Ehliyet alabilmek için adayların birtakım şartlara haiz olması gerekmektedir. Ilk olarak her aday sıhhat tutanağı alarak yeterlik başvurusunda bulunabilir. Ayrıca başvurularda sabıka kaydı ve vesikalık fotoğrafta adaylardan istenilen öteki evraklardır.

Ehliyet türlerine bakılırsa adaylar için yaş şartı da istenilmektedir. Mesela motorsiklet ehliyeti aldim isteyenler için yaş sınırı 17 iken, araba için aldim isteyenlerde sınır 18, ağır araç şoför ehliyetinde ise yaş sınırı 22’dir.

Ehliyetlerde Yeni Düzenlemeler Geliyor

1 Ocak 2016’dan itibaren ise bütün ehliyetler internasyonal kullanımda geçerli olacak biçimde değiştirilecek. Mevcut yeterlik sahipleri 5 sene içinde ehliyetlerini yenileriyle 15 TL ücret karşılığında değiştirebilecek. Avrupa ile ahenk çerçevesinde yenilenecek ehliyetler sebebiyle sistemde birtakım değişikliklerde yapılacak. Mesela, bugüne dek 8 çeşit olan yeterlik türü sayısı 17’ye çıkarılacak.

Ayrıca yeni yılla beraber aday sürücülük tahsile devreye girecek ve şoför belgesini yeni alanlar için bir müddet aday şoför değerlendirmesi yapılacak. Şoför belgeleri B sınıfı ehliyeti olanlar için 10 yılda bir, ağır araç sürücüleri için de 5 yılda bir sıhhat tutanağı ve sicil kaydı bilgileriyle değiştirilecek. Bakanlığın 2016 yılı yeterlik sınavları takvimi ise kısa bir müddet önce belirtildi.

İşte 2016 yılı Sınav Takvimi

1. Sınav: 10 Ocak 2016 2. Sınav: 21 Mart 2016 3. Sınav: 27 Haziran 2016 4. Sınav: 22 Ağustos 2016 5. Sınav: 10 Ekim 2016 6. Sınav: 12 Aralık 2016

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri