Adet Düzensizliği Hamile Kalmaya Engel Olurmu

Adet Düzensizliği Hamile Kalmaya Engel Oluştururmu

Adet kanaması; 28 günde bir ortaya çıkan bu biçimde düzgüsel kanama olarak belirtilen bir durumdur. Adet kanamaları belli dönemlerde geçici olarak gayri muntazam olabilmektedir. Ancak; uzun soluklu aynı halde gayri muntazam olarak geçindiren tane kanamaları, altta yatan mühim bir vaziyet olması halinde; gebe kalma açısından engelleyici olabilmektedir.

Daha Fazlası


1 9

Adet dönemine yakın 5 gün içinde yumurtalar döllenmek için en üst seviyedirler. Bu düzenlilik bu halde devam ediyor olması halinde; yumurtların daha sıhhatli olarak döllenmeye aleni bulunduğunu belirtir. Gayri muntazam tane bulan kişilerde bu çağın tespit edilmesi ve tertipli yumurtlama süreci olması açısından sorun oluşabilmektedir. Bu vaziyet gebe kalmak için ihtiyaç duyulan dönemin tespit edilememesine ve yumurtlama evresinin gayri muntazam olmasından meydana gelen sıkıntıyla hamilelik yaşanmasına müessir olabilmektedir.

Adet düzensizliğinin sebebi; hormonların tesiri ve rahim içinde oluşabilecek miyom benzer biçimde bir dizi rahatsızlıkların nihayetinde ortaya çıkması halinde gebe kalma açısından güçlük yaşanmaktadır. Bilhassa; hormonlar bu durumda en müessir olan durumdur. Tiroid eksikliği veya tiroid fazlalığı benzer biçimde hormon rahatsızlıkları tane düzensizliği üstünde çok etken olan iki hastalıktır. Bu durumun tedavi edilmesi ile tane düzensizliğinin de bununla beraber tedavi olması sağlanmaktadır. Ayrıca; rahimde oluşabilecek, birtakım hastalıklar bu düzensizliğe etkendir. Bu rahatsızlıkların da şayet büyük problemler yaratarak ameliyat gerektirmediği durumda tedavi edilmesi ile düzelebilmektedir.

Adet düzensizliğinin gebe kalmayı etkilemesi; o dönemde yaşanacak olan gecikmelerin ve yumurtlamanın olmamasından meydana gelmektedir. Normal olarak tek başına tane düzensizliği hamileliğin sebebi sayılmamaktadır. Rahimde oluşan bir polip sebebiyle aşırı kanama olması yumurtlamaya etkili olmadığı benzer biçimde gebe kalmayı da etkilememektedir. Bu durumun ortaya çıkması bir tek hormonlar ve rahim içi miyom, tümör şeklinde hastalıklarla ortaya çıkmaktadır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri