2016 YGS-ÖSYS Başvurusu Nasıl Yapılacak

2016 Talebe Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Başvuruları Nasıl Yapılacak? İşte işte en sade şekliyle 2016 ÖSYS Başvuru Detayları…

Yükseköğretime Geçiş Imtihanı (YGS) 13 Mart 2016’da yapılacak, sonuçlar 25 Mart 2016’da açıklanacak.

2016 Talebe Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvurular, 6-20 Ocak 2016 tarihleri içinde yapılacaktır.

2016-ÖSYS başvuruları 2 aşamadan oluşmaktadır:

1) Aday bilgilerinin ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenmesi ve tasdik kodunun sisteme girilmesi Başvuru işlemi

2) Imtihan/sınavsız geçiş tutarının yatırılması Başvurunun tamamlanması

2016-ÖSYS müracaat işlemlerinde meydana getirilen aşağıdaki yenilikler yapılmıştır

1) Başvuru işlemi yapıldıktan sonrasında imtihan/sınavsız geçiş tutarı yatırılacaktır. Başvurusunu bir müracaat merkezinden yahut ÖSYM’nin web sitesinden bireysel olarak meydana getiren adaylar, ondan sonra kılavuzda yer edinen bilgiler doğrultusunda müracaat süresi içerisinde imtihan/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

2) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı (MEB) bağlı bir ortaöğretim kurumdan mezun olanların/olacakların öğrenim detayları, MEB e-okul sisteminden elektronik ortamda ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacak, adaylar bu bilgilerini müracaat ekranında görebileceklerdir.

3) MEB e-okul sisteminde tahsil bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde öğrenim bilgisi bulunanların tahsil detayları, MEB e-okul verilerine ahenkli olması amacıyla ekte yer edinen Alan/Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenmiştir.

Daha Fazlası


1 3

Başvuruların yapılması

— Bir ortaöğretim kurumunda tahsile idame eden son derslik düzeyindeki adaylardan kendi okulu müracaat merkezi olanlar, başvurularını kendi okullarından yapacaklardır.

— ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı ve öğrenim bilgisi bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak İnternet vesilesiyle (https://ais.osym.gov.tr) yapacaklardır.

—Diğer bütün adaylar (kendi okulu müracaat merkezi olmayan son derslik öğrencileri, aleni lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ya da tahsil bilgisi bulunmayan/mevcud tahsil bilgisinde değişim olan adaylar), başvurularını ÖSYM Imtihan Koordinatörlükleri yahut ÖSYM tarafınca belirlenmiş olan ekte sıralaması bulunan müracaat merkezlerinin herhangi birinden yapacaklardır.

 Geçerli resim: Son 50 ay içinde herhangi bir müracaat merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafınca reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

 Tahsil bilgisi: MEBe-okul sistemindeki tahsil detayları ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılmıştır. MEBe-okul sisteminde öğrenim detayları bulunmayan adayların ise ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki öğrenim detayları, ekte yer edinen Alan/Dal Dönüşüm Tablosu doğrultusunda güncellenerek ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılmıştır.

ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde öğrenim detayları kayıtlı olan adayların müracaat için müracaat merkezine gitmeden ilkin ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresine TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sistemde mevcut tahsil bilgilerini denetim etmeleri gerekmektedir.

MEB e-okul sisteminde ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde tahsil bilgisi olmayan adaylar ile MEB e-okul sisteminde öğrenim bilgisi olmayanlardan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki tahsil bilgisinde değişim olanların müracaat için bir müracaat merkezine giderken mezuniyet belgesi/mezuniyet vb. tahsil belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları ve müracaat merkezi görevlisine teslim etmeleri gerekmektedir. Sistemde mevcut öğrenim bilgilerinin düzeltilmesi/değiştirilmesi amacıyla Merkezimize gönderilen dilekçeler/belgeler işleme alınmayacaktır.

Sağlık/mani detayları hariç bütün informasyon değişimleri/düzeltmeler, müracaat merkezlerinden yahut aday tarafınca ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) web sitesinden bireysel olarak yapılacaktır.

2016-ÖSYS’ye müracaat işlemleri, 2016-ÖSYS Kılavuzunda detaylı bir şekilde yer almıştır. 2016-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların, 2016-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) ilişik başvurma, başvurma koşulları, imtihan, değerlendirme ve yerleştirme ile alakalı kurallar ve işlemlerin detaylı bir şekilde belirtildiği bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adaylar, 2016-ÖSYS Kılavuzuna ve Başvuru Merkezleri Listesine, aşağıdaki linklerden erişebileceklerdir. Rehber dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Adaylar isterlerse müracaat merkezlerine gönderilen misal kılavuzları da, müracaat süresi içerisinde müracaat merkezlerinde inceleyebileceklerdir.

Adayların, imtihan/sınavsız geçiş ücretini ödeyerek ÖSYS’ye müracaat işlemini tamamladıktan sonrasında, müracaat bilgilerini, ÖSYM’nin (https://ais.osym.gov.tr) İnternet adresinden müracaat süresi içerisinde kesinlikle denetim etmeleri ve aday müracaat kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinerek ÖSYS’nin öteki aşamalarından gerekebileceğinden özenle saklamaları gerekmektedir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri