SBS zordu Taban puanlar düşebilir

SBS zordu Taban puanlar düşebilir

Beklediğinden daha çok yanlış icra eden öğrenciler, umutsuzluğa tutuldu. Uzmanlar ise son SBS’nin zor bulunduğunu kabul ederken, öğrencilerin moralini bozmaması icap ettiğini söyleyerek, “Sınav zor olsa da önemli olan sıralamadır. Tam yapan öğrenci sayısının 100’ü bulacağını düşünmüyoruz. Bu durumda sıralamalar da değişecektir” dediler.

Evlatları bu kadar zorlamaya zorunlu muyduk

Cem Gülan (Türkiye Hususi Okullar Birliği Derneği Idare Kurulu Eş Başkanı): En zor SBS olduğu söyleniyor. Bu kadar zor yapmış olup evlatların moralini bozmaya ne gerek vardı onu yadırgadım. Bu bir liste imtihanı, basit da olsa, zor da olsa sıralanacak. Yerleştirme açısından doğal ki bir parça kolaylık olur, yukarılarda öğrenciler seyrek olur. Ortalarda sıklaşma olur. Yalnız hem imtihan zor aynı zamanda puanlama sistemi değişti, kısaca 700’lük bir imtihan. Toplu neticeleri görmeden taban puan açıklamak oldukca zor. Robert Kolej geçen yıl 498 ile aldı. Bu sene 493 puana düşebilir. Hepsinden önemlisi çocuklar perişan şekilde geziyor, zorunlu muyduk evlatların bu kadar moralini bozmaya? Sanki hepimiz hususi okullar olarak imtihanı yapmak zorundayız diye düşünüyorum. Neticede benim de bir oyum var, hususi okullar imtihan yapsın derim.

2 yanlış meydana getiren da Robert için ümitlenebilir

Nurşen Kayatürk (Bilfen İlköğretim Okulları Genel Müdür Yardımcısı): Türkçe ve matematik sorularının çeldiricileri oldukça yüksekti. Sosyal bilgiler ile fen ve teknoloji derslerinde de çok zor sorularla yüz yüze geldi öğrenciler. Bunlar bizlere geçmiş dönemdeki OKS’yi hatırlatıyor. SBS’lerdeki benzer biçimde oldukca full meydana getiren talebe çıkmayacaktır. Kaldı ki, bu SBS’ye 6, 7 ve 8’inci sınıfın Yılsonu Başarı Puanları (YBP) da sisteme girdiğinde tam icra eden öğrencilerin başarı payı daha da düşecektir. Yerleştirmelerde puandan fazlaca yüzdelik dilim ön plana çıkacak. Bundan önceki senelerde tüm soruları yapanlar Robert ve İstanbul Erkek’e girerken, bu sene 2 yanlış yapanlar da Robert ve İstanbul Erkek’e girmek için ümitlenebilirler. Sınavların çeldiricilerinin bu şekilde olması oldukça naturel bir netice. Öğrenciler daima zor sınavlara hazırlıklı olmalı.

PANİĞE KAPILMAYA GEREK YOK

Daha Fazlası


1 3

Hatice Yılmaz (Final Dergisi Dershanesi Rehberlik Koordinatörü): Imtihan zorsa her insana zor, kolaysa her insana kolaydır. Bu tür sınavların kararı sıralamayla bittiğinden, zor veya rahat olması neticeleri değiştirmez. Örnek olarak, 2004’te meydana getirilen imtihan liseye geçiş imtihanlarının en zorudur. O yıl 83 net meydana getiren talebe aslolan listeden İstanbul Lisesi’ne girdi. Ama ondan sonraki yıllarda İstanbul Lisesi’ne 2, 3 hata yapanlar girebildi. Öğrencilerin morallerini bozmalarına asla fakat asla gerek yok. Her süre liste mühim. Mesela, İstanbul Lisesi’ne girecek öğrencinin puanı değil Türkiye çapında ilk 700’e girmiş olması mühim. Okulların puanını belirleyen de 700’üncü öğrencinin puanıdır. Mesela geçen sene Galatasaray’a 330’uncu talebe girdi. O öğrencinin bu seneki 330’uncu öğrencinin puanı her neyse yeni puan o olacaktır. Geçen sene 900 civarında tam icra eden talebe vardı. Bu seneki sınavda 900 tam icra eden talebe çıkması ihtimali yok. Diyelim ki 100 adet tam icra eden çıktı, fakat bu kadar öğrencinin çıkacağını sanmıyorum. Bu durumda da Robert Kolej’in geçen seneki puanıyla, bu seneki puanı bir olması imkansız. Zor sınavlar devamlı rahat sınavlardan daha iyidir, zira bilenle bilmeyeni ayırır. Öğrencilerin paniğe kapılmalarını gerektiren hiç bir niçin yok.

Taban puanlar düşebilir

Sabriye Dedeoğlu (Kültür Koleji PDR Koordinatörü): Okulların taban puanları adayların performansına nazaran değişiyor. Ama başarı sırası mühim. Puanlar düşse de bu küçüklere fazla bir şey kazandırmayacak, sıralamaları müessir olacak. Geçen yıl ‘X’ okuluna 1000’inci çocuk gittiyse bu yılda o civardaki talebe gidecektir. Türkiye genelindeki neticeleri da, tamamını icra eden kaç talebe bulunduğunu da bilmiyoruz fakat bunun sayısına bağlı olarak puanlar değişmiş olur. Matematik testi zorladığı için bu konum puanlara bir miktar yansır fakat başarı esnasında fazlaca ciddi bir oynama olmaz. Sonuç açıklanmadan moral bozmaya gerek yok. Şundan dolayı Türkiye’deki 1 milyon 200 bin adayın ne yaptığını kimse bilmiyor. Bu bir liste imtihanı bir halde ayırt edilmesi gerekiyor.

Sıralamalar fazlaca önemlİ

Nazik Kösegil (Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü): Geçmişteki SBS’de sınavlar kolaydı, tam yapanların sayısı çoktu. Daha önceki sınavlar zordu. Bu seneki imtihan da birazcık onları çağrıştırıyor. Sıralamalar açıklanmadan puan hikayesinde birşey söylemek onları doğru yönlendirmez. Ama şayet söylendiği şeklinde tüm bunlar zorlandıysa puanlarda düşme olur. Evlatların şu anda benim puanım geçen seneye gore şu şekilde, bu okula giremem diye düşünmek yerine sıralamalarını beklemeleri icap eder. Şu anda, sonuçlar açıklanana kadar girmek istedikleri okulları araştırsınlar. Tercih süresi fazlaca kısa. Geçen yılki puan ve sıralamalara gore bir sıralama oluşturabilir. Tabii kötüyü düşünmek lazım. “Sıralamam geçen senenin altında gelirse ne yapabilirim?” diye düşünerek bir sıralama oluşturabilirler. Tam yapanların sayısı düşerse Robert, Galatasaray, Alman, İstanbul Erkek benzer biçimde okullara girecek öğrencilerin puanları da değişmiş olur.

Beyaz önlük korkusuna sergi

Üniversiteliler ‘Diş Hekimim Aynı Ben’ temalı resim sergisi açtı. Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı serginin amacı, çocuklardaki diş hekimi korkusunun önlenmesini sağlamak. Onların da çocuklar benzer biçimde aynı hobi ve etkinlikleri yapabileceğini bahsetmek, bununla beraber çocuklardaki beyaz önlük korkusunun giderilmesine katkıda bulunmak. Sergide 18 ay-14 yaş arasındaki 51 çocuk ve 50 diş hekimi ile meydana getirilen çekimler nihayetinde 39 resim içeriyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri