Şubat 2016 Öğretmen Atamaları yapılacak mı? 2016 Öğretmen Atamaları

Şubat 2016 Öğretmen Atamaları yapılacak mı? Atamalar ne süre yapılacak? MEBBİS Sorgulama- [10 Aralık 2015 Haberleri] 2016 yılı şubat ayında yapılması beklenen 30 bin kadrolu öğretmen ataması için geri sayım başladı. Peki Öğretmen Atamaları ne vakit yapılacak? Hangi braşlarda ve kadrolarda tayin gerçekleştirilecek?

 2016 Öğretmen Atamaları

2016 yılı şubat ayında yapılması beklenen 30 bin kadrolu öğretmen ataması için geri sayım başladı. Peki Öğretmen Atamaları ne vakit yapılacak? Hangi braşlarda ve kadrolarda belirleme gerçekleştirilecek?

 


2016 Şubat atamasıyla alakalı izahat meydana getiren Milli Tahsil Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, şunları söylemiş oldu:

”Şubat ayında 30 bin öğretmen alınacak. Hem Şubat’ta hem Ağustos’ta yaptığımız öğretmen ataması sayısının averajı 50-52 bin içinde. 30 bin atanırsa geri kalan sayı da Ağustos’ta atanır diye düşünüyorum. Şubat’ta 81 ile belirleme yapılacak. Derslik öğretmenliğinden ihtiyacımız 17 bin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’nden ihtiyacımız 16 bin, İngilizce’den 16 bin okul evvelinde ihtiyacımız fazla, Türkçe öğretmenliğinden fazla…”

Aydoğdu, Sakıp Sabancı Basın Merkezi’nde Şubat ayından itibaren atanacak öğretmenlerin yetişim eğitimine ilişik basın mensuplarını bilgilendirdi. Yapılan 37 bin atamayla beraber şuanda öğretmen sayısının yöneticilerle beraber 894 bin 511 birey bulunduğunu belirten Aydoğdu, “Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenleri ve yöneticileri 1 milyon kişilik bir şehir. 2014 yılında insan Kaynakları Genel Müdürlüğü’ne yer değişikliği için müracaat eden öğretmen sayısı 375 bin kişidir. 2015 yılında müracaat eden öğretmen sayısı da 303 bin kişidir. Biz bunların 2014 yılında 150 bin öğretmenimizin, diğer 2015i yılında da 194 bin öğretmenimizin yerini değiştirmişiz. Baktığımız zaman yılda 2-3 bin kişi yer değiştiren bakanlıkların yanında MEB’in yer değişikliklerine baktığımız zaman ciddi anlamda fark var” ifadelerini kullandı.

Sosyal medya hesabı üstünden Şubat ayında yapılacak 30 bin atamayla alakalı paylaşımda olduğunu söyleyen Aydoğdu, “Bin tane yorum geldi. O yorumların hiçbirinde bir olumsuzluk görmedim. Bizim İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nde çok ciddi öğretmenlerle ilgili iyileştirmeler yapıldı. Sağlık özürlüleri, eş durumu atamasının dışındaki anne, baba, eş çocukların özürleri yılda 1 kez Ağustos ayında yapılıyordu. Sayın Bakanımızın göreve başlamasıyla birlikte eğer yönetmeliğimize uygun ise öğretmenimizin eşi çocuğu annesi hastaysa Ağustos ayını beklemeden bugün yarın gelirse bize raporu işlemini yapıyoruz. Sayın Bakanımızın dönemiyle birlikte biz eş atamalarında yüzde 100 bütün eşleri birleştirdik” ifadelerini kullandı. Aydoğdu, MEB tarihinde ilk kere il içi ve illeri arası atamaların Bakan Avcı döneminde iki defa yapıldığını belirterek, idare edici tayin yönetmeliğinin de değiştirildiğini söyledi. Aydoğdu, “Yönetmeliğimizde hiyerarşik bir yapı oluşturduk. Bu hiyerarşik yapı şu; belli bir süre öğretmenlik yapmayan birisi müdür yardımcısı olamayacak. Müdür yardımcılığı da tamamen merkezi sınavla olacak. Müdür yardımcılığı yapmayan hiçbir kişide okul müdürü olmayacak” gibi konuştu.

ŞUBAT AYINDA 30 BİN ÖĞRETMEN ALINACAK

“Şubat ayında Sayın Bakanımız ve Başbakanımız da açıkladı, 30 bin öğretmen alınacak” ifadelerini kullanan Aydoğdu, şu şekilde devam etti: “Bunun üzerine Sayın Bakanımız, Sayın Müsteşarımıza bir talimat verdi. Müsteşarımızda İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nü, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü’nü bu konuda talimatlandırdı. Şuanda bizim bütün çalışmalarımız dün itibariyle bitti. 30 bin öğretmeni biz usta çırak ilişkisiyle tecrübeli, birikimli öğretmenlerin yanında 4 ay çalıştırdığımızda bunun adım adım ne olacağı, bunun güçlü yönleri, zayıf yönleri, varsa tehditler, bunları nasıl giderebiliriz ile ilgili bütün yol haritamız belirlendi. İllere göndereceğimiz yönergemiz belirlendi. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde bununla ilgili küçük birkaç değişiklik yapmamız gerekiyor. Nerelerde nasıl değişiklik yapacağımız bu belirlendi. Son olarak Sayın Bakanımıza bunu arz edeceğiz. Bunun sonucunda da bence MEB’in en önemli adımıdır bu.

 

ÖĞRETMENLERİMİZ 81 İLDE İSTERLERSE STAJ YAPABİLİR

 

Öğretmenler gittikleri yerlerde ahenk sorunu yaşıyorlar. Uyum sorunun nihayetinde da derhal o bölgeyi terk etmek istiyor. Mesleğine karşı oldukca ciddi önyargı oluşuyor. Bu tatbik eğitimi çok büyük. Biz 1898 senesinde öğretmen okullarından mezun olanlara 6 ay tatbiki tahsil yaptıktan sonrasında sınıflara sokmuşuz. Aynı uygulamayı 1913 senesinde yapmışız. Bizim 1913 senesinde yaptığımız uygulamayı aynen birebir Finlandiya uyguluyor. Eğitimin ana unsuru öğretmen ise öğretmenlerin eğitimi de bizim için muazzam. Biz Şubat ayında öğretmenlerimizi atayacağız. Atarken öğretmenlerimizden iki tercih alacağız. Bir stajı nerede yapmak istiyorsunuz? Şu şekilde bir idrak var; sanki tüm öğretmenlerimizi Doğu ve Güneydoğu’ya atayacağız da Doğu, Güneydoğu’da olacak. Bu ne olursa olsun yanlış. Biz öğretmenlerimizi 81 ile atayacağız. Öğretmenlerimiz de 81 ilde isterlerse yetişim yapabilir.

Usta tecrübeli öğretmenlerle beraber 4 aylarını geçirebilecekler. İkinci tercihleri de hangi ilde, hangi okullara gitmek istiyorlar. Kararname beraber çıkacak. Alt kararnamede iki antet olacak. Staj yapmak istediği il ve atandığı okul” gibi konuştu. Öğretmenlerin yetişim yapmak istediği il değişik, atandığı il değişik olursa bunun adapte olma periyodunu iyi mi etkileyeceğine ilişik sual üstüne Aydoğdu, “Bununla ilgili tam bir kanaat daha oluşmadı. Biz öğretmenleri 81 ile atadığımız zaman atandıkları illerde de derse girmeden adaylık alternatifi var. Bu sunum yapıldıktan sonra Bakanımızla buna karar vereceğiz. İkincisi yolluklarla ilgili teknik durum var ona da karar verilecek. Bizim öğretmen dağılımında ilk atamada dengesiz bir dağılım yok. İstanbul’a gidecek ile Van’a gidecek öğretmen arasında herhangi bir fark yok. Eğer Van’a atandıysa İstanbul’da 4 aylık eğitimini sürdürmek istiyorsa o gittiği bölgeyi de görüp oradaki kültürel dokuyla ilgili ya da yerel dillerle de ilgili öğretmenlerimize eğitim verilecek” dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZ GÖREVE BAŞLADIĞI ANDAN İTİBAREN MAAŞLARINI ALACAKLAR

Daha Fazlası


1 2

 

Kararname çıktıktan sonrasında yönergede öğretmenlere danışmanlık meydana getirecek tecrübeli öğretmenlerin niteliklerinin belirleneceğini söyleyen Aydoğdu, şöyleki konuştu: “Öğretmenlerimizle öğretmen adaylarını birbirleriyle eşleştireceğiz. 3 gün bu öğretmenlerimiz okulda öğretmenle beraber derse girecekler. Okulu teneffüs edecekler. 4. gün idarecilerle okul müdürü ve yardımcılarıyla geçirecekler. 5. gün de il ve ilçe milli eğitim müdürleriyle birlikte olacaklar. Öğretmenlerimiz göreve başladığı andan itibaren maaşlarını alacaklar. Stajlarının kalkmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı olmayacak. Derse girmeden önce 4 aylık tamamlayıcı süre eğitim açısından öğretmenlerimiz açısından önem arz etmektedir. Şubat’ta başlayanlar Eylül’de, Ağustos’ta atananlarsa yarıyılda okula başlayacaklar.”

MEB, ÖĞRETMENLER, BİZLER BU MİLLETİN MAZLUMLARIYIZ

 

Öğrenim yaşamını özetleyen en güzel filmlerden birisinin Kartal Tibet’in 1989 senesinde çektiği Doğu Bülbülü filmi bulunduğunu özetleyen Aydoğdu, “Türkiye’de herhangi bir sıkıntı olduğunda herkes eğitim sistemini suçluyor. MEB, öğretmenler, bizler bu milletin mazlumlarıyız. Gelen bize vuruyor, giden bize vuruyor. Burada şöyle bir eleştiri oluyor her zaman bize; 2012 yılında gençler tarafından tercih edilen 10 meslek 2015 yılında yok. Değişim kaçınılmaz, biz dünkü gibi değiliz. Öğretmenin, öğrencinin olduğu yerde, dinamizmin olduğu yerde, Facebook’ un nüfusunun 640 milyon olduğu bir dünyada yaşıyorsak değişim şart. Bu değişimlerle birlikte dönüşüyoruz biz MEB olarak. Onun için sürekli MEB’e getirilen ‘değişim oluyor’ cümlesi bence eleştiri cümlesi değil, olumlu bir cümle. Öğretmenler açısından yapılan bu adım çok önemli adımdır. İnşallah Şubat ayında alacağımız 30 bin öğretmeni böyle başlatacağız” dedi. Ağustos atamasında öğretmenlerin yüzde 70 oranında Doğu ve Güneydoğu’ya atandığı hatırlatılarak, Şubat ayı atamasında oranın iyi mi olacağının sorulması üstüne Aydoğdu, “Net söyleyemeyeceğim. Bu defa dengeler değişir diye düşünüyorum. Çünkü 81 ile de öğretmen ataması yapacağız. Ağustos’ta 81 ile olmamıştı” diye konuştu.

HEM ŞUBAT’TA HEM AĞUSTOS’TA YAPTIĞIMIZ ÖĞRETMEN ATAMASI SAYISI ORTALAMASI 50 BİN İLE 52 BİN ARASINDA

 

2016 senesinde Meclis’ten toplam kaç öğretmen talebi olacağının sorulması üstüne Aydoğdu, “İhtiyacımızın hepsi kadar talep ediyoruz. Kural şu, her yıl bütçeden bütün bakanlıklara verilen bir kadro var. Bu verilen kadronun yüzde 50’si MEB’e veriliyor. Yetmediği için de biz sürekli ek kadro istiyoruz. Ortalama şu, bizim hem Şubat’ta hem Ağustos’ta yaptığımız öğretmen ataması sayısı ortalaması 50 bin ile 52 bin arasında. Cumhuriyet tarihi boyunca görev yaptığı süre itibariyle en çok atama yapan bakan da Sayın Bakanımız Nabi Avcı. Son üç yılın ortalamasına baktığımız zaman 50 bin olduğu zaman yıllık atama sayısının 30 bin atanırsa geri kalan ortalama rakamı da Ağustos’ta atanır diye düşünüyorum. Bu artadabilir, azaladabilir. Ama ilkesel olarak şu, biz hem Ağustos’ta atama yapıyoruz hem de Şubat’ta atama yapıyoruz. Bu artık gelenek haline geldi” açıklamasında bulunmuş oldu. “GİTMEYEN 40 KİŞİ” Doğu ve Güneydoğu’ya atanan öğretmenlerden 40’ının gitmemesi ile alakalı sual üstüne Aydoğdu, “Bütün provokasyonlara, kışkırtmalara rağmen Doğu ve Güneydoğu’ya giden öğretmenlerimizden gitmeyen 40 kişi. Bu çok büyük başarı. Bu terörün olmadığı dönemlerde milli eğitim müdürlerimiz, ilçe milli eğitim müdürlerimiz, yörenin halkları böyle bir karşılama olmuyordu. Bu defa hepsi seferber oldu, öğretmenlerimizi kucakladılar. Bunun çok ciddi anlamda işlenmesi gerekiyor. Eğer biz cehaletle mücadele edersek bence Türkiye’deki problemlerin çoğu çözülür. Bunun yolu da eğitimden geçiyor. Öğretmenden geçiyor” cevabını verdi.

TÜRKİYE GENELİNDE ÖĞRETMENLİK HAKKI KAYBOLAN 50 KİŞİ VAR

 

Atama yapıldıktan sonrasında bir müddet bulunduğunu ve o müddette öğretmen raporluysa onu gittiği okula, askerdeyse askerlik belgesini vermesi icap ettiğini söyleyen Aydoğdu, “Şuana kadar gitmeyip bu 40 kişinin dışında ataması çıkıp da Türkiye genelinde öğretmenlik hakkı kaybolan 50 kişi var. Bu rakam 90 ile 100 arasında değişiyor. 37 bin atamamızın yaklaşık yüzde 99’u göreve başlamış oluyor” diye konuştu. “95 BİN 624, 37 BİN ATAMADAN SONRA BİZİM İHTİYACIMIZ VAR” MEB’in toplam kaç öğretmen ihtiyacının olduğu ve kaç öğretmenin tayin beklediği sorusu üstüne Aydoğdu, konuşmasını şöyleki sürdürdü: “95 bin 624, 37 bin atamadan sonra bizim ihtiyacımız var. 2015 KPSS’ye giren potansiyel öğretmen aday 417 bin kişi. Eğitim Fakültesi mezunu olmayanları çıkardığımız zaman Eğitim Fakültesi olup da bekleyen aday sayısı 274 bin. Diğerleri pedagojik formasyon alan arkadaşlarımız. Yeni istihdam kapısı özel okullar. Şuanda eğitim fakültesi mezunu olup dışarıdan gelen bekleyen 37 bini çıktığımız zaman 370 bin civarında bir potansiyel adayımız var. Ölçme ve değerlendirme yapılacak öğretmenler de bu kadroların içinde olacak. Bütün öğretmenler ve atamayı bekleyen öğretmenler MEB’i neden sürekli eleştiriyor? Çok hızlı ve çok çabuk ulaştıkları için.” Aydoğdu, Şubat ayı atamalarında branşlar için rakamın netleşmediğini bildirdi. Türkiye’de öğretmenlerin dağılımıyla alakalı genel bir mesele bulunduğunu anlatım eden Aydoğdu, “30 büyükşehirin ana merkezlerinde yığılma var. Ankara’da Çankaya’da bazı branşlarda doluluk oranı yüzde 150. Toplam öğretmen sayımızda herhangi bir problem yok ama dağılımda çok ciddi anlamda problem var. Türkiye’de öğretmen alanlarında 37 bin atamayla birlikte 7 bölgedeki doluluk oranı yüzde 80’nin üzerine çıktı” açıklamasında bulunmuş oldu.

EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN ÖNÜNE GELEN HERKESE PEDAGOJİK FORMASYON VERMEMESİ GEREKİYOR

 

İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün ara ara alevden bir gömlek bulunduğunu söyleyen Aydoğdu, şunları kaydetti: “MEB hem YÖK’e hem eğitim fakültelerine sürekli bizim en fazla ihtiyacımız olan alanlar ve en az ihtiyacımız olan alanları yazıyor. Bu sadece MEB’in çözeceği bir problem değil. Bir eğitim fakültesi dekanı, ‘bekleyen bütün öğretmenlerimiz atanana kadar mücadelemiz devam edecek’ diyor. Sayın Bakanımız bize talimat vermiştir.

Realite neyse onu söylememiz gerekiyor. Özel okulların teşvik edilmesi gerekiyor. Eğitim fakültelerinin önüne gelen herkese pedagojik formasyon vermemesi gerekiyor. Bu gibi tedbirler alındıktan sonra problem zamanla çözülecek diye düşünüyorum.” Şubat ayı atamasına ait öngörülen tarihin sorulması üstüne Aydoğdu, “İkinci dönem başlamadan atamaları yapmış oluruz” karşılığını verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıklamış olduğu ‘Öğretmen Akademisi’ ile alakalı çalışmaların sorulması üstüne Aydoğdu, Bakan Avcı’nın direktif verdiğini ve Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, Tali Terbiye Kurulu Başkanlığı ve tahsil dairelerinin beraber çalışacaklarını açıkladı. Öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlemi sırasında aşağıdaki belgeler istenecektir: a) Bu duyuruda müracaat sırasında isteneceği belirtilen belgeler, b) Son altı ay içerisinde çekilmiş vesikalık resim (2 tane), c) Mal bildirimi (il ulusal öğrenim müdürlüklerinden temin edilecektir), ç) Elektronik Başvuru Formunun onaylı örneği, d) Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına mani bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sıhhat kurulu tutanağı, e) Milli sporcular, yukarıdaki belgelerin yanında elektronik ortamda beyan ettikleri 12/05/2011 tarihindeki ve 27932 sayılı Resmi Gazete’de piyasaya sürülen Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde 12/05/2011 zamanı ve hemen sonra düzenlenen/denklik işlemleri meydana getirilen ulusal sporcu belgesi/belgeleri ya da kurumca onaylı örneği, f) Başvuru sırasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmi makale ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi, g) Diğer amme kuruluşlarında vazife yapmakta olanlardan yetkililerce onaylanmış muvafakat belgesi (Ek-4/a makale çerçevesinde alınan Ek-4/b muvafakat belgesi). İ. Göreve başlamayanlar ile alakalı yapılacak işlemler – Öğretmen olarak ataması yapılanlardan başvurusunda belirtilen elektronik posta adresine 7201 sayılı Tebligat Kanununa nazaran elektronik posta kanalıyla tebligat yapıldığı biçimde yasal vakit içerisinde göreve başlamayanların atamaları, 657 sayılı Kanunun 62 ve 63 üncü maddelerine bakılırsa iptal edilecektir. Bu durumda olanlar, atandıkları tarihten itibaren 1 (bir) sene geçmeden öğretmenliğe tekrar atanmak suretiyle başvuramayacaktır.

 

Kaynak: meydangazetesi

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri