İtalyan Devi Pininfarina Hintli Mahindra firmasına satılıyor

Başta spor otomobiller olmak üzere, güzel araba denildiğinde akla gelen bir çok modelin tasarımcısı olan italyan dizayn firması pininfarina, hintli mahindra şirketina satılıyor.Italyan devi pininfarina hintli oluyor

İtalyan Devi Pininfarina Hintli Mahindra firmasına satılıyor

Daha Fazlası


1 9

Içinde bulunmuş olduğu ekonomik koşullar sebebiyle iflasın eşiğine gelen italyan tasarım devi pininfarina, hintli otomotiv şirketi mahindra tarafınca borç batağından kurtarılıyor. Yeni yıla kadar tamamlanması beklenen anlaşmaya bakılırsa mahindra, pininfarina’ya 164 milyon dolar yatırım yaparak borçlarını silinmesine yardımcı olurken, işlerin devam etmesi için de gerekli maddi kaynağın ortaya çıkmasını sağlayacak. Satın almanın onaylanması halinde, mahindra’nın çok daha şık çizgilere haiz modeller üretmesi bekleniyor.

10 senedir zarar ediyor
Geçirdiği son 11 yılın 10 yılında devamlı zarar yazan pininfarina, sadece bu senenin ilk yarsıcaklıknda 58 milyon dolar zarar etti. 3 yıl önce şu anki yatırımcı firma pincar, şirketin yüzde 76’lık hissesine mukabil bankadan borç yapılandırma talebinde bulunmuştu. Pininfarina’nın finansal durumunun bu kadar  kötüleşmesine  ise otomotiv şirketlerinin artık kendi tasarımcıları’nı yetiştirmesi ve yeni model dizaynları için pininfarina benzer biçimde dizayn şirketlerine ihtiyaç duymaması gerekçe gösteriliyor.

İtalyan Devi Pininfarina Hintli
Rekabette elini güçlendirecek
Giuseppe farina tarafından 1930 senesinde kurulan ve bugüne kadar bir kaç istisna hariç nerede ise tüm ferrari modellerinin tasarım olayını meydana getiren pininfarina, alfa romeo, fiat, peugeot, maserati, hyundai, chevrolet ve honda benzer biçimde sektörün önemli oyuncuları için araç tasarlamıştı. Tasarı anlamında pininfarina’nın desteğini arkasına almaya hazırlanan mahindra, iddialı modellerle anavatanı hindistan’ın yanı sıra çin, avrupa ve Amerika pazarında daha güçlü satışlara ulaşmayı hedefliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri