Koah hastalığı nedir? Koah Tedavisi

KOAH, amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir rahatsızlık grubudur.

Koah hastalığı nedir?
Koah hastalığı nedir?KOAH, amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir rahatsızlık grubudur.11 Aralık 2015 – 12:20:41Koah hastalığı nedir?

Koah hastalığı nedir? Koah Tedavisi

‘Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’ isminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış bir rahatsızlık adı olan KOAH uzmanlara nazaran dünyada en sık ölüme neden olan 4’üncü hastalıktır.

İlerleyici ve tam olarak geri dönüşümlü olmayan, buna ödenek önlenebilir ve tedavi edilebilir bir akciğer hastalığıdır. KOAH havayollarını daraltır, solunumu güçleştirir. Genellikle kronik bronşit ( fazla oranda mukusun oluştuğu devamlı öksürük durumudur) ve amfizem ( Kana oksijen taşınmasını elde eden hava keseciklerinde harabiyete yol açan bir rahatsızlık )zemininde gelişen KOAH’da hastalar, öksürük ve balgamdan kısa mesafeli yürüyüşde bile oluşan soluk darlığına kadar farklı semptomlara sahiptirler.3 tip KOAH vardır.Bunlar;

– HAFİF KOAH
Öksürük ve balgam vardır. Ağır bir iş yapıldığında ya da süratli yürüdüğünüzde soluk birazcık sıkışabilir.

– ORTA ŞİDDETTE KOAH
Öksürük, balgam ve soluk darlığının sertliği birazcık daha artmıştır. Ağır bir iş yaparken yahut günlük işleri yaparken zorlanılır. Bir soğuk algınlığı yahut akciğer enfeksiyonu geçirildiğinde iyileşme birkaç haftayı bulur.

– AĞIR VEYA ÇOK AĞIR KOAH
Devamlı soluk darlığı vardır. Öksürük ve balgam sıktır. Enfeksiyondan geç iyileşme olur. Evde günlük işler yapılamaz hale gelir. Merdivenler çıkılamaz ya da oda içerisinde dahi yürünemez hale gelir. Hastalar oldukca ivedi yorulur.

Daha Fazlası


1 46

KOAH GELİŞİMİNE YOL AÇAN NEDENLER NELERDİR?

KOAH için en mühim risk faktörü sigara içimidir. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin öteki yolları da risk faktörüdür. Sigaraya eylemsiz maruziyet de solunumsal semptomlara ve KOAH gelişimine katkıda bulunur. KOAH’nin öteki kanıtlanmış sebepleri; iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler (buğu, iritan maddeler, dumanlar) ve iyi havalanmayan evlerde yiyecek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan naturel yakıtların (odun, tezek vb) yol açmış olduğu iç ortam hava kirliliğidir.

KOAH’NIN YAYGINLIĞI NEDİR?

WHO, bütün dünyada KOAH’nin en mühim dördüncü ölüm sebebi bulunduğunu tahmin etmektedir (koroner arter hastalığı, serebrovasküler rahatsızlık, akut teneffüs yolu enfeksiyonundan sonrasında ve HIV/AIDS ile dördüncülüğü paylaşmaktadır). WHO’nun tahminlerine nazaran 2000 senesinde KOAH sebebiyle dünyada 2.74 milyon fert ölmüştür. Türkiye’de ise 5 milyon civarında KOAH’lı hasta bulunmuş olduğu ve her sene bu hastalıktan 26 bin bireyin öldüğü tahmin edilmektedir.

KOAH’ NIN BELİRTİLERİ
Nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı teneffüs ve morarma benzer biçimde yakınmalara neden olur. Ancak bu yakınmalar ani başlayıp, kısa devam eden, gelip geçici bir halde olmayıp, aylarca, senelerce geçindiren ve giderek artan bir seyir gösterir.

KOAH TEDAVİSİ

KOAH tedavisinin iki ana amacı vardır. Birincisi hastalığın bulgularını düzeltmek veya azaltmak, ikincisi ise hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktır. Günümüzde KOAH’ı ortadan kaldıracak, tamamen düzeltecek bir tedavi seçeneği yoktur. Ancak sigaradan uzak durmak bu hastalığı çok önemli seviyede önler.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri