Çinliler de sürücüsüz otomobil işine Girdi

Çin’in Google  olarak tanınan Baidu’nun geliştirdiği sürücüsüz otomobil  uzun mesafe testinden sorunsuz olaral çıktı.

Çinliler de sürücüsüz otomobil işine Girdi

Daha Fazlası


1 9

Sürücüsüz otomobil teknoloji alanına yeni bir firma daha, ben de burdayım dedi. Çin’in Google’u olarak bilinen Baidu’nun geliştirdiği otonom sürüş teknolojisinin son testleri, beklenenden daha iyi geçti.

Firmanın Beijing’deki merkezin’de ilk adımı atılan ve 19 kilometre boyunca hiçbir şekilde otomobil de sorun yaşamadan gerçek trafik içerisinde kendini ispatlayan test aracı, Çin’li devin yakın bir zaman içerisinde kızışacak otonom otomobil pazarında var olacağını ispat etti diyebiliriz.

Modifiye edilmiş bir BMW 3 ile yapılan testlerde aracın hızı 100 km/e kadar çıkabildi. Farklı yol formatlarının karıştığı özel bir rotayı test eden Baidu yöneticileri otomobil çok basit bir şekilde sağdan ve soldan geçmeleri, U dönüşünü rahat bir şekilde yapabildiğini, kavşaklardan dönerek şehir trafiğin de sorunsuzca kazanabildiğini görünce başarılarını hemen basınla  paylaştılar. Baidu’nun otonom sürüş teknolojisinin AutoBrain adını taşıyor ve söz konusu sistemde yolu 3D olarak algılayacak sensörler kullanılmış. Öyle görünüyor ki, gelecekte özellikle Çin yapımı otomobiller, AutoBrain sistemiyle entegre olarak piyasaya çıkacaklar.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri