Uzay asansörü projesi gerçek olacak mı?

uzay asansoru proje 123456

Uzun zamandan beri hayal edilen Uzay Asansörü Projesi, yeni geliştirilen buluşla birlikte gerçek olma yolunda ilerliyor. Uzay Asansörü nedir, detaylar haberimizin devamında.

 

Penn State Üniversitesi’nde görev yapan bazı araştırmacılar, yeni geliştirdikleri elmasların, gökyüzüne çıkılmasını daha kolay hale getireceğini düşünüyorlar. Yapılan açıklamada, yeni üretim tekniği sayesinde ortaya çıkarılan ve oldukça ince bir yapıya sahip olan elmas nanolifler, yeryüzünden Ay’a çıkmak için kullanılması düşünülen uzay asansörü için ideal bir malzeme olabileceği konuşuluyor.

 

Daha Fazlası


1 182

Ekibin lideri olan Kimya profesörü John Badding tarafından yapılan açıklamada, sıvı halde bulunan izole benzen moleküllerine uygulamış oldukları değişken basınç döngüsü neticesinde karbon atomu çemberlerinin doğru ve düzgün bir zincir halini aldıklarını fark ettiklerini belirtti. Moleküllerin düzensiz hareket etmelerini beklerken tam tersi bir durumla karşılaşan görevliler, insan saçından 20.000 kat daha ince bir yapıya sahip olmasına rağmen şimdiye kadar geliştirilen en sağlam ve en ince malzemeyi üretmiş oldular.

uzay asansör prjes, 756

 

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamalarda bunların elmas nanolifleri olduklarını belirtiyorlar. Son derece hafif olan bu lifler, oldukça güçlü bir yapıya da sahip. Geliştirilen malzeme ile yeryüzünden uzayda bulunan uyduya çekilecek uzun bir kablo için en ideal malzeme olacağı konuşuluyor.

 

Daha önce Avustralya’da bulunan Queensland Teknoloji Üniversitesi’nden bazı araştırmacılar da benzer projeler üzerinde çalışmıştı. İlgi çekmeyi başaran bu araştırmalar ilk olarak 1985 yılında ortaya atılmış ve uzay asansörü gibi çılgın projenin günümüzde konuşulmasında etkin bir rol almıştır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri