Amazon’dan Drone Taşıma Devri Başlıyor Amazon Prime Air Projesi Nedir? Ne Zaman Başlayacak

amazon prime air taşıma 123456

Dünyaca ünlü alışveriş sitesi Amazon tarafından ilk kez dünyaya tanıtılan drone’lu taşımacılık faaliyetlerinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Amazon yetkilileri Prime Air projesi kapsamında en yeni drone modelini gün yüzüne çıkardı. Şimdilik deneme uçuşunda olan Prime Air için gerekli yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra Amerika semalarında drone ile taşımacılık resmen başlayacak.

 

Prime Air Projesi Nedir?
İki sene evvel ilk defa kamuoyuna çıkan Amazon’un Prime Air modeli ile yarım saat içinde ürün teslimatını yapmayı hedefleyen şirketin yeni drone modeli bir önceki modele göre çift pervane sistemiyle donatılmış. Bu pervanelerden biri iniş ve kalkış esnasında dikey uçuşu, uçuş anında da yatay uçuşu destekliyor. Uçuş anında çevresindeki cisimleri de algılayabilen drone, kendisine yüklenen harita ile yönünü buluyor ve maksimum 88 km hıza ulaşıp ortalama 16 – 24 km arasında mesafe alıyor.

Daha Fazlası


1 182

Özel olarak geliştirilen Amazon’un drone’ları oldukça büyük ebatlara sahip olup, iniş için şimdilik geniş bahçe ve düz zeminlere iniş yapabiliyor. Bahse konu drone’lar yarı helikopter yarı uçak özelliğinde olup piyasadaki modellerine oranla oldukça büyük ebatlara sahip.

amazon taşıma prime air 4456

 

Drone İle Teslimat Ne Zaman Başlayacak?
Drone’larda bulunan ‘algıla ve sakın’ özelliği sayesinde uçuş esnasında çevresindeki cisimleri algılayabiliyor ve bir engelle karşılaştıklarında manevra yapıp yoluna devam edebiliyorlar. Amazon firmasının drone taşımacılığı üzerinde çalışmasının önemli nedenlerinden birinin değişik çevresel koşullara sahip bölgelere en kısa süerede teslimat yapılması olduğu belirtiliyor. Gerekli yasal işlemlerin tamamlanmasından sonra Amazon drone taşımacılığı hayata geçirilebilecek. Bunun için en erken 2016 yılını beklemek gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri