Bilim adamları suni ses teli üretti – Bilim adamlarından milyonlarca kişiyi ilgilendiren buluş

suni ses teli 123456

Amerikalı bilim adamları ilk kez labaratuvar ortamında insan ses teli geliştirmeyi başardı. Araştırmacılar, kanser, kaza veya çeşitli hastalıklar nedeniyle ses tellerini kaybeden milyonlarca kişinin seslerini yeniden kazanmasının amaçlandığı ifade edildi.

 

‘Science Translational Medicine’ adı verilen çalışmanın şimdilik geliştirilme aşamasında olduğu açıklandı. Araştırma ekibinin başındaki isim olan Wisconsin Üniversitesi’nden Dr Mathan Welham’ın yapmış olduğu açıklamaya göre; ses tellerinin çok hassas bir sistemin parçası olduğunu ve suni olarak geliştirilmelerinin ciddi anlamda önemli olduğunu vurguladı.

Daha Fazlası


1 182

 
Gelen bilgilere göre bilim adamları, ses tellerine dönüşen dokuları iki haftalık bir süreç içinde büyütmeyi başardı. Bu işlem için fibroblast ve epithelial adı verilen ses teli hücreleri kullanıldı. Bu hücreler çeşitli sebeplerden dolayı ameliyat olan hastalardan alındı. Sonraki adımda diğerlerinden ayrıştırılan bu hücreler, 3 boyutlu kıkırdak bir iskelete monte edilerek ses telinin büyümesi sağlanmış oldu.

 

Bu ortamda çoğalmaya başlayan hücrelerin bir araya geldikten sonra bir katman oluşturduğu belirtildi. Oluşan katmanın protein yapısının, doğal ses tellerinin mukozasıyla aynı özellikte olduğu ifade edildi. Son aşamaya gelindiğinde ise ses telleri, labaratuvar ortamında genetik çalışmalar sonucunda insanlardaki bağışıklık sisteminin aynısına sahip olan bir fareye nakledildiği belirtildi. Bunu yapmaktaki amacın ise; insanların bağışıklık sisteminin ses tellerini kabul edip etmeyeceğini bulmak olduğu ifade edildi.

 

Sonuç olarak ise testin başarılı olduğu ve farenin vücudundaki insanlara benzeyen bağışıklık sisteminin suni ses tellerini kabul ettiği ifade edildi. Sonuç başarılı olduğu ve farenin vücudundaki insanlara benzer bağışıklık sistemi suni ses tellerini kabul ettiği öğrenildi. Ancak bu ses tellerinin insanlara nakledilmesi için daha uzun süre beklemek gerektiğinin de altı çizildi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri