Samsung telefonlar dinleniyor mu? İşte şoke eden açıklamalar

 

Güney Koreli teknoloji devi Samsung ile ilgili geçmiş dönemlerde de zaman zaman gündeme gelen dinleme skandalında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Samsung modellerinde yapılan incelemeler neticesinde güvenlik araştırma firmaları tarafından görüşmelerin çok rahat bir şekilde dinlenebileceği ortaya çıktı.

Özellikle Samsung’un en önemli serisi olan Galaxy modellerinde yaşanan bu gelişmelerin ardından Samsung Galaxy kullanan pek çok kullanıcı tedirgin olurken, geçmiş dönemlerde ortaya çıkan haberler de bu durumu yeniden gündeme taşıdı. Öyle ki geçmiş dönemlerde yapılan paylaşımlarda özellikle Samsung Galaxy S6 Edge modelinde ciddi sayılabilecek 11 farklı güvenlik açığı olduğu tespit edilmişti.

Daha Fazlası


1 182

Yapılan bu açıklamadan sonra Samsung Galaxy S6 ile ilgili kafa karıştıran bir durum ortaya çıkarken, yapılan son araştırmalarla birlikte sorunun tüm Galaxy modellerinde görülebileceği ortay çıktı.

Daneiel Komaromy ve Nico Golde isimli araştırmacıların yapmış oldukları incelemeler neticesinde sadece baz istasyonunun kurularak telefonlardan rahat bir biçimde veri alınabileceği açıklanırken, bu sorunun Samsung Galaxy modellerinin baz istasyonlarına herhangi bir izin veya şifreleme olmadan doğrudan bağlanmasından kaynaklandığı ifade edildi. Konuyla ilgili bir diğer iddia ise Galaxy serisinde kullanılan ve işlemcilerde bulunan Shannon LTE modemin böyle bir sorunu ortaya çıkardığı ile ilgili. Ancak ortaya atılan bu iddia şimdilik doğrulanmadı.

Samsung güvenlik açığı sorunu nasıl çözülecek?

Araştırmacıların yapmış oldukları değerlendirmelere göre; güvenlik açığının donanımsal olmasından dolayı güncelleme ile çözülmesinin mümkün olmadığına vurgu yapılıyor. Durum böyle olunca birçok Samsung kullanıcısı resmi açıklama yapılmasını bekliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri