Chrome desteği bitiyor mu?

chrome

Google’ın güvenlik seviyesinde düşüş yaşanan Windows XP sürümü için Chrome web tarayıcı güncellemesini önümüzdeki sene içinde durdurması bekleniyor. Konuyla ilgili detaylar haberimizin devamında.
Google, Windows XP sürümü için Chrome web tarayıcısını güncellemeyi önümüzdeki sene içinde durduracağı açıklandı. Güvenlik seviyesi her geçen gün azalan Windows XP ve Vista kullanıcılarının 2016’nın Nisan ayından sonra Chrome’u kullanmayı sürdürebilecekleri belirtildi.

 

Ancak tarayıcı için Google’dan güncelleme alınmayacağının altı çizildi. Açıklamaya göre aynı durum, OS 10.6, 10.7 ve 10.8 sürümleri için de geçerli olacak.

 

Daha Fazlası


1 29

Google, güncellemeleri durdurmak istemesindeki en önemli nedeninin bu beş işletim sisteminin artık resmi destek almamasını gösterdi. Chrome Mühendislik Direktörü Mark Pawliger’ın yapmış olduğu açıklamada, bu tür eski sürümlerin kritik güvenlik güncelleştirmelerinden mahrum kaldığını, bundan dolayı zararlılara ve virüslere maruz kalma ihtimalinin daha fazla olduğunu ifade etti.

 

Google cephesinden bu konuyla ilgili sene başında eski işletim sistemlerini desteklemeyi durduracağı ile ilgili açıklama yapılmıştı. Google’ın resmi olarak vermiş olduğu destek geçen yıl sona eren Windows XP, on yıldan daha eski bir işletim sistemi olsa da günümüzde halen evlerde ve dünyanın pek çok yerindeki firmalarda kullanılmaya devam ediliyor.

 

Önümüzdeki Nisan ayı itibariyle PowerBook ve Power Mac gibi eski model bilgisayarlarında Chrome’u güvenli biçimde kullanmak isteyenlerin donanımını yükseltmekten başka şansı olmayacak gibi gözüküyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri