Apple Car Steve Jobs’un en büyük ilgisiymiş

apple car steve jobs

Teknolojinin en önemli firmalarından olan Apple, büyük yenilik olarak  bahsettiği birçok yeni üründe aslında Steve Jobs’un da imzasının olduğu belirtiliyor. Gelen bilgilere bakılacak olursa Apple’ın elektrikli araba projesi de Jobs’un aklında olan planlardan birisi.

 

Son zamanlarda Apple ile ilgili dedikoduların ilk sırasında elektrikli araba projesi bulunuyor. 2019 senesinde yollarda olması beklenen elektrikli araba projesinin firma içinde ne zaman ortaya atıldığı ve nasıl geliştiği tam olarak bilinmese de işin başlangıcı Steve Jobs dönemine kadar gittiği söyleniyor.

 

iPod cihazların babası olarak anılan ve daha sonraki dönemde Apple firmasından ayrılarak akıllı termostat üreticisi Nest şirketini kuran Tony Fadell, sonrasında Google’ın şirketini satın almasıyla birlikte Google kadrosuna girmişti. Fadell, elektrikli araba projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Daha Fazlası


1 182

 

Fadell’in yapmış olduğu açıklamalara göre, 2008 yılında otomobil üretme fikrini zaman zaman Steve Jobs ile konuştuklarını; koltuklar, kaporta, konsol, yakıt türü gibi çeşitli detaylar üzerinde kafa yorduklarını belirtti. Fadell, araba fikrinin şirket tarafından da düşünüldüğünü fakat o zamanki önceliklerden dolayı projeye gerekli zamanın ayrılamadığını ifade etti.

 

Fadell’a göre Apple, otomobil üretmek için gerekli donanıma sahip. Buna göre aracın bileşenlerinin pek çoğu bir iPhone’un bileşenleri ile neredeyse aynı. Aralarındaki en önemli farkın arabanın parçalarının daha büyük olması.

 

Steve Jobs’un hayatını kaybetmesinden sonra, Jobs’un kafasında tasarladığı projelerin Apple firmasına 10 yıl daha yeteceği şeklinde yorumlar yapılıyordu. iPhone 6 tasarımı, akıllı saat, otomobil şimdiye dek gündemi meşgul eden konulardı. Bakalım ilerleyen dönemlerde  Jobs’un bilmediğimiz ne tür projeleri hayatımıza girmeye devam edecek?

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri