Samsung küçülmeye mi gidiyor?

samsung logo

Teknolojinin en önde gelen firmalarından biri olan Samsung, eski zamanlarında olduğu gibi yüksek kar oranları ve başarılarından ziyade zaman zaman olumsuz haberleri ile de gündemi meşgul etmeye başladı. Samsung firmasının yaklaşık bin işçi çıkaracağı şeklinde gelişmeler yaşanıyor. 2010 senesinden bugüne Galaxy serisi Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletler ile daima zirvede olan Samsung, son bir buçuk sene içinde sektörden istediğini alamamış gibi görünüyor.

 

Daha Fazlası


1 182

Samsung’da neler oluyor?

Düşen kar oranları, pazar payındaki dengelerin başta Çinli firmalar olmak üzere değişmesi gibi çeşitli sebeplerden dolayı Samsung zor günlere doğru adım adım ilerlemeye başladı. Galaxy S5 modelinden bu yana amiral gemisi kategorisinde ciddi anlamda kan kaybeden Samsung, bu gidişatı durdurmakta zorlanıyor, Samsung’un akıllı telefon satış rakamları piyasadaki en büyük rakibi olan Apple’dan iki kat daha fazla olmasına rağmen kar oranı olarak ele alındığında Samsung’un daha çok giriş ve orta seviyeli telefonlar sattığı için pek de memnun edici gözükmüyor. Çünkü üst segment telefonların kar oranı diğer segmentlere oranla çok daha yüksek.

 

Şimdi ise Güney Kore kaynaklı gelen bir habere göre Samsung, Çin’deki üretim tesisinde yaklaşık olarak bin kişiyi işten çıkaracağı iddia edildi. Buradaki amacın ise maliyetleri azaltmak ve verimliliği daha da yukarılara taşımak olduğu söylenebilir. Üretim bandında değişikliğe giden Samsung, Eylül ayı içinde de benzer bir haberle gündemi meşgul etmişti. Ancak yaşanan bu gelişmeler firmanın ciddi anlamda çökmeye başladığı anlamı taşımıyor. Çünkü şu günlerde çalışmaları devam eden Galaxy S7 kedi modelinin nasıl bir satış rakamına ulaşacağı merakla bekleniyor. Bu yüzden 2016 yılı Samsung için oldukça büyük öneme sahip olacak.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri