Apple’ın Gelirleri Hızla Artıyor

apple sirket logo

Teknolojinin önemli firmalarından olan Apple, kendi mali yılının son çeyreği ile ilgili finansal sonuçlarını açıkladı. Açıklanan sonuçlara göre şirketin dördüncü çeyrek geliri, geçen senenin aynı dönemine oranla yüzde 22’lik artış göstererek 51,1 milyar dolara yükseldi. Ayrıca net kar oranı da yüzde 30’luk artışla 11,1 milyar dolara yükseldi.

 

Bunun dışında Apple’ın bahse konu dönemdeki düzeltilmiş hisse başı karı 1,96 dolar olarak beklentilerin üzerine çıktı. Bilindiği gibi Apple, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 41,2 milyar dolar gelir ve 8,5 milyar dolar net kar ettiğini açıklamıştı. Beklentilerin üzerinde bilançoya ulaşan Apple’ın bu başarıyı yakalamasındaki en büyük etkenin geçtiğimiz ay satışa sunulan iPhone 6s ve 6s Plus olduğu bildirildi.

Daha Fazlası


1 182

 

Şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, 4. çeyrekte satılan iPhone sayısı 48 milyon 460 bin olurken, bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 22’lik artış gösterdi. İlk çeyrekte satılan iPhone sayısı 74 milyon 500 bin, ikinci çeyrekte 61 milyon 170 bin, üçüncü çeyrekte ise 47 milyon 534 bin olmuştu.

 

iPhone dışında şirketin Mac satışları da 5 milyon 709 adete ulaşarak yeni bir rekor kırmış oldu. Geçen yıla oranla yüzde 3’lük artış gösteren Mac satışlarından 6 milyar 882 milyon dolarlık gelir elde edildi. Ayrıca elde edilen gelirlerin yüzde 62’sinin Amerika dışında gerçekleşen satışlardan geldiği ifade edildi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri