Stagefright Açığından Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

stagefright

Geçtiğimiz günlerde Android işletim sistemli cihazların başına bela olan Stagefright açığı ile ilgili haber paylaşmıştık. İlk olarak ortaya çıkan virüsün MMS mesajlarından bulaştığından bahsetmiştik. Sonrasında tekrar ortaya çıkan virüs, Android kullanıcılarını yeniden tehdit etmeye başladı.

 

Stagefright Nasıl Bulaşır?

Zimperium güvenlik araştırmacılarının yapmış olduğu açıklamalara göre Stagefright 2.0, internetten indirdiğiniz ya da dinlediğiniz MP 3 ve MP 4 dosyalarından rahatlıkla bulaşabiliyor. Virüslü dosyayı indirdiğinizde ya da dinlediğinizde cihazınıza bulaşıyor ve cihazınızı rahatlıkla kontrol altına alabiliyor.

 

Daha Fazlası


1 64

Stagefright Virüsten Nasıl Korunmak Gerekir?

Virüsten korunmak için Google cephesinden şimdilik yeni bir yama ya da güncelleme gelmedi. Şu durumda yapacağınız en mantıklı iş, tanımadığınız ya da güvenmediğiniz sitelerden müzik ve video dosyası indirmeyiniz.

Hele hele korsan müzik dağıtımı yapan sitelere hiç bulaşmayınız. Ayrıca bu virüs, bazı uygulamaların içine gizlenebileceği için şüphelendiğiniz uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Stagefright İçin Google Ne Gibi Çalışmalar Yapıyor?

Google’ın bu virüs için bir yama üzerinde çalıştığı ve önümüzdeki haftalarda yayınlayacağı belirtildi. Güvenlik uzmanı Graham Cluley’in yapmış olduğu açıklamaya göre, bu tür açıkların sıklaştığını ve cihazları ciddi anlamda tehdit ettiğini belirtti. Ayrıca kullanıcıların işletim sistemi güncellemelerini takip etmesini istedi. Bakalım ilerleyen günlerde Google cephesinden ne gibi adımlar atılacak?

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri