Android Kullanıcılarına Virüs Tehdidi

stagefright virüs

Günümüzde hızla gelişen teknolojiyle birlikte kötü amaçlı yazılımlar ya da virüsler de çoğalmaya devam ediyor. Bu sefer ki virüs tehdidi dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan Android platformu. Haziran ayında yapılan toplantıda, güvenlik uzmanlarından oluşan ekip (Zimperium), Stagefright adı verilen yeni bir virüs keşfettiklerini açıklamıştı. Sonrasında Google ve telefon geliştirici firmalar, virüsün varlığını ve kullanıcılara verebileceği zararları kabul etmiş ve peş peşe yeni güncellemeler yayınlamışlardı.

Ancak virüsün yararlandığı güvenlik açığını kapatmak için gerekli olan yama, sadece üst segment modeller için yayınlandı. Diğer kategoride kalan modellerde Stagefright tehlikesinin halen devam ettiğini söyleyebiliriz. Zimperium ekibinin yapmış olduğu açıklamaya göre virüsün yeni bir çeşidini daha bulduklarını iddia ettiler. Daha önce virüsle ilgili yapılan ilk açıklamalarda virüsün MMS ile gönderilen mesajlar yoluyla cihazlara bulaştığını söyleyen ekip, bu sefer virüsün medya dosyaları üzerinden de bulaştığını iddia etti. Rahatlıkla gizlenebilme özelliği bulunan virüs, cihazınızı dilediği gibi kontrol altına alabiliyor.

Daha Fazlası


1 64

 

Stagefright Virüsü Nasıl Bulaşıyor?

Zimperium ekibi tarafından yapılan açıklamada virüsün cihazlara bulaşması için illa internetten bir dosya indirmeniz gerekmiyor. Sitelerde bulunan arka plan müziklerinin de içinde virüs bulunması kuvvetli ihtimal. Yani Stagefright virüslü MP3 dosyası herhangi bir internet sitesinde arka plan müziği olarak kullanılıyorsa ve sizde o site içinde dolanıyorsanız, cihazınız risk altında demektir.

Stagefright virüsüyle ilgili olarak en kısa sürede Google’ın yeni bir yama çıkaracağı ve alt ve orta segment cihazlar için de yayınlayacağı belirtiliyor. Konuyla ilgili yeni gelişmeler oldukça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri