Japonya’dan Sürücüsüz Otomobil Atağı

robot taksi

Teknoloji dünyasının önemli ülkelerinden Japonya, robot üzerinde çalışmalar konusunda  her zaman zirveye oynayan ülke olmayı başarmıştır. Geleceğin teknolojisi olarak gösterilen projelerden biri de sürücüsü olmayan akıllı otomobiller. Bu konuda Amerika’nın ciddi anlamda çalışmaları var. Japonya da sürücüsüz otomobiller konusunda çalışmalarına sessiz sedasız devam ediyor.

Daha Fazlası


1 182

Japonlar’ın Robot Taxi adını verdiği proje ile Japonya yollarında sürücüsüz otomobillerin çoğalması ve vatandaşlar tarafından benimsenmesi için ilk olarak taksi olarak hizmet sunmayı planlanıyor. Robot Taxi projesinde DeNA ve ZMP adlı firmaların imzası bulunuyor. DeNA, internet ve yazılım alanlarında, ZMP ise donanım ve teknik alanlarda çalışmalar yapacak.

Yayınlanan videoda 2020 yılına vurgu yapılırken, bu yıllarda Robot Taxi’lerin yollarda olduğu görülüyor. Projenin adı tam olarak kesinleşmese de yapılacak olan testler 2016 yılında resmen başlayacak. Tokyo’nun güney tarafında bulunan Kanagawa şehrinde yapılacak testlerde, insanlar sürücüsüz araçlar ile alışveriş merkezlerinden evlerine götürülecek. İlk etapta 3 kilometrelik bir alan içinde hizmet verecek olan taksi, şehrin en işlek caddelerinde de dolaşacak. Olası kaza durumları için ise  ciddi anlamda güvenlik önlemleri alınmış durumda.

Sürücüsüz otomobil sektöründe daha çok Tesla, Google gibi şirketlerin adını duyduğumuz şu günlerde Japonya’nın taksi üzerinden bu projeye girmesi ve önümüzdeki yıl testlere başlayacak olması dikkat çekici. 2020 yılını işaret eden Japonlar, bakalım ilerleyen dönemlerde ne gibi gelişmelerle karşımıza çıkacak?

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer makaleleri